Skip to main content

Sprawne zarządzanie firmą - System ERP

Dodaj komentarz

Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) od którego pochodzi skrót ERP, to nic innego jak zespół systemów informatycznych, mających na celu umożliwić nam zarządzanie firmą. Systemy ERP składają się ze współpracujących ze sobą modułów, umożliwiających szybką wymianę informacji. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja procedur zarządczych i finansowych.

System ERP

Cel korzystania z systemów ERP

Główną funkcją, którą spełniają systemy ERP jest ułatwienie zarządzania działaniami podejmowanymi w firmie. Często mylone są z systemami CRM, ze względu na podobne przeznaczenie, jednak każdy z nich wspomga inne potrzeby przedsiębiorstwa. Różnice między systemem ERP, a CRM wyczerpuje artykuł na stronie https://odl.com.pl/czym-sie-rozni-system-erp-od-crm, gdzie znaleźć można najczęściej zadawane pytania o system ERP. Celem korzystania z systemów ERP jest efektywne zarządzanie całością zasobów przedsiębiorstwa. Odbywa się to poprzez kumulowanie danych, a następnie wykonywaniu na nich operacji. Warto wiedzieć, że systemy ERP stanowią rozszerzoną aktualizację systemów MPR II. Najważniejszym elementem, znajdującym się w systemie ERP jest baza danych, zwykle wspólna dla wszystkich modułów. Moduły mogą być różne, w zależności od wielkości firmy oraz branży, w której działa. Zazwyczaj jednak można znaleźć następujące moduły:

  • magazyn,
  • zarządzanie zasobami,
  • planowanie produkcji,
  • zaopatrzenie,
  • sprzedaż,
  • kontakty z klientami,
  • księgowość,
  • finanse,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi.

Powyższa lista może być dowolnie modyfikowana, w zależności od potrzeb konkretnej firmy. Niektóre moduły mogą zostać wykreślone, inne dopisane. Jedną z najważniejszych zalet systemów ERP jest ich elastyczność. Dzięki temu bez problemu można je dopasować do działalności konkretnego przedsiębiorstwa. Duża elastyczność jest możliwa, ponieważ poszczególne moduły są od siebie niezależne, co pozwala im funkcjonować bez obecności innych modułów.

Charakterystyka systemów ERP

Elastyczność to nie wszystkie zalety, którymi można opisać systemy ERP. Dodatkowym plusem jest możliwość dawania indywidualnych dostępów dla poszczególnych pracowników. Niezaprzeczalną zaletą jest też możliwość rozpatrywania alternatywnych pomysłów zaproponowanych przez system oraz nanoszenia poprawek. Systemy ERP mogą być używane w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i dystrybucyjnych. Ze względu na możliwość stworzenia modułów, dotyczących praktycznie każdej dziedziny, systemy ERP bez problemu można wykorzystać zarówno w branży budowlanej i motoryzacyjnej, jak i w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, czy spożywczym. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto sprawdzić, czy skorzystanie z systemów ERP nie usprawniłoby działalności naszej firmy. Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu ERP w Twojej firmie, odwiedź stronę https://odl.com.pl/system/, gdzie znajdziesz efektywny program do zarządzania firmą. Wyjątkowość tego systemu polega na jego nieustannej aktualizacji, dzięki obserwacji trendów rynkowych w Polsce i za granicą.  

Systemy ERP - wymierne korzyści

Zastanawiasz się, co dokładnie da ci korzystanie z systemów ERP? Najważniejszą korzyścią jest sprawne przesyłanie danych, pozwalające na efektywniejsze zarządzanie. Oprócz tego na liście korzyści znajdują się m.in. automatyzacja wprowadzania danych, szybki dostęp do potrzebnych informacji, optymalizacja wykorzystywania zasobów, synchronizacja działań wewnątrz firmy, możliwość planowania i zarządzania na różnych płaszczyznach, np. zasobami ludzkimi lub finansowymi.

 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.