Skip to main content

Po czym poznać rzetelną firmę?

Dodaj komentarz

Każda osoba, która ma do czynienia z biznesem, zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest znalezienie wiarygodnych kontrahentów. Jak jednak sprawdzić, czy firma, z którą chcemy współpracować, jest rzeczywiście godna zaufania? W tym artykule podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć, aby zweryfikować wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego.

Jak sprawdzić czy firma jest godna zaufania?

Ważność podejścia opartego na czujności i podejrzliwości

Rozsądne podejście jest kluczowe, jeśli chodzi o współpracę z innymi firmami. W dzisiejszych czasach prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Trzeba nie tylko stale rozwijać swoją działalność, ale także uważać na potencjalnych kontrahentów. Dlatego ważne jest, aby zachować czujność i podejrzliwość wobec wszelkich "złotych okazji", ponieważ niskie ceny mogą wiązać się z dużymi kłopotami. Warto zwrócić uwagę również na inne czynniki, takie jak szybki rozwój firmy, zdolność do realizacji dużych zamówień oraz duża liczba referencji w krótkim czasie na rynku, co mogłoby sugerować nieuczciwe praktyki. Wszelkie podejrzenia warto weryfikować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i strat finansowych.

Skorzystaj z rejestrów: CEIDG i KRS

Jednym z bardzo ważnych sposobów na poznanie wiarygodności potencjalnego kontrahenta jest sprawdzenie podstawowych informacji o nim, takich jak: zakres działalności, właściciel oraz osoby posiadające władzę decyzyjną do podejmowania decyzji finansowych. By to zrobić, warto skorzystać z rejestrów, które udostępniają te informacje. CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, to rejestr, w którym możemy sprawdzić podstawowe informacje o działalności gospodarczej i spółkach cywilnych. KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy, z kolei zawiera informacje o spółkach i innych podmiotach posiadających osobowość prawną. Oba rejestrów są dostępne w Internecie: CEIDG pod adresem firma.gov.pl, a KRS pod adresem ems.ms.gov.pl.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN), również dostępny pod adresem ems.ms.gov.pl. W rejestrze tym znajdują się zarówno podmioty prawne, jak i osoby prywatne, które nie wypełniają swoich zobowiązań finansowych. Znajdziemy tam informacje o dłużnikach alimentacyjnych oraz osobach, którym sąd zabronił prowadzenia działalności gospodarczej, zasiadania w organach spółek oraz ich reprezentowania.

Warto jednak pamiętać, że nawet informacje z rejestrów powinny być traktowane z pewną rezerwą. Zdarza się bowiem, że informacje w rejestrze nie są aktualne lub nie są w pełni kompleksowe. Dlatego warto przeprowadzić dodatkowe analizy, jak sprawdzenie historii finansowej firmy, jej rynkowej reputacji czy dostępnych informacji medialnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając rzetelnego kontrahenta?

Sprawdzanie opinii o firmie w Internecie: jakie kroki warto podjąć?

Innym ze sposobów sprawdzenia wiarygodności firmy jest Internet, jednak trzeba pamiętać, że przy szukaniu opinii o firmie w Internecie, należy zachować ostrożność i nie traktować wszystkiego serio. Wiele wpisów może pochodzić od konkurencji lub być pisanych przez niezadowolonych klientów, którzy mają tendencję do narzekania. Dlatego, warto zwrócić uwagę na jakość źródła informacji oraz liczbę opinii. Przeliczenie sobie wartości opinii przez takie czynniki jak kto ma możliwość wystawienia opinii, ile jest tych opinii oraz kto zarządza portalem i jaki poziom on prezentuje, pomoże uniknąć oszustw i zwiększy wiarygodność opinii. Co więcej, zachęcamy do odwiedzenia bloga branżowego https://www.bbs4fleet.pl/, gdzie znaleźć więcej istotnych informacji na temat rozwoju firmy.

Jak sprawdzić kondycję finansową kontrahenta? Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS-u to kluczowe dokumenty!

Jeśli masz wątpliwości co do kondycji finansowej swojego kontrahenta, poproś go o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości z Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Takie dokumenty pozwalają ocenić, czy firma przestrzega obowiązków podatkowych i jest w stanie dotrzymać warunków umowy. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego kosztuje 21 złotych, a ZUS wystawia je za darmo. Jednak kontrahent musi złożyć wniosek o zaświadczenie dla siebie, więc samemu nie można zweryfikować jego sytuacji. Można jedynie sprawdzić, czy dana firma jest czynnym płatnikiem VAT. To proste narzędzie pozwala zminimalizować ryzyko zawierania umów z nieuczciwymi partnerami biznesowymi. Jest to kolejny sposób na sprawdzenie wiarygodności firmy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.