Skip to main content

Kolejne kroki sprzedaży auta w skupie - jakie dokumenty przygotować?

1 komentarz

Sprzedaż samochodu do skupu to wygodna metoda, która pozwala na szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie transakcji i uzyskanie określonej kwoty finansowej. Niestety, podobnie jak w przypadku każdej innej formy sprzedaży, należy przygotować odpowiednie dokumenty, które będą konieczne do załatwienia wszelkich formalności. Jakie dokumenty przygotować?

Co należy wiedzieć przed sprzedażą auta?

Sprzedaż samochodu do skupu - co należy wiedzieć?

Korzystanie z usług firm, które świadczą usługi odkupu samochodów to wygodna, szybka i bezpieczna metoda na pozbycie się niepotrzebnego pojazdu. Wszystkie najważniejsze kwestie, jak chociażby cenę odkupu, czy termin odbioru samochodu można załatwić przez telefon, a nasze auto może zostać zabrane prosto spod domu na lawecie. Istotną zaletą jest również fakt, że nie musimy martwić się o jazdy próbne, oględziny potencjalnych zainteresowanych, czy przeciąganie negocjacji związanych z ostateczną ceną pojazdu. Sprzedaż samochodu do skupu, takiego jak: https://auto-skup24.pl/oferta/skup-aut-gdynia, skutkuje również natychmiastowym przekazaniem pieniędzy - w formie gotówkowej lub przelewem, wprost na konto bankowe.

Jakie dokumenty przygotować? - kompendium wiedzy w skrócie

Na stronie jednego ze skupów samochodów w województwie pomorskim możemy prześledzić proces sprzedaży auta i wszelkie istotne wskazówki do sprzedaży. W jednym z artykułów dotyczącego wszystkich niezbędnych dokumentów do skupienia samochodu czytamy:

Przygotujemy umowę niezbędną do przeprowadzenia transakcji, a sprzedający powinien nam przekazać niezbędne dokumenty. Są to: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie OC oraz jeśli jest taka możliwość – instrukcje, kopie faktur za dokonane w pojeździe naprawy i przeglądy okresowe, książki serwisowe.

Źródło: https://auto-skup24.pl/blog/143-czy-mozna-do-skupu-oddac-auto-bez-polisy-oc

Jakie dokumenty potrzebne są do sprzedązy auta w skupie?

Jakie dokumenty przygotować do sprzedaży samochodu?

Wobec tego sprzedaż samochodu to sporo uciążliwych formalności. Trzeba bowiem przygotować oraz wypełnić kilka ważnych dokumentów, które będą kluczowe do dopełnienia wszelkich obowiązków. Zaczynamy przede wszystkim od sporządzenia odpowiedniej umowy, zazwyczaj będzie to standardowa umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Po stronie sprzedającego leży przygotowanie oraz przekazanie dokumentacji pojazdu, na którą składają się:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • aktualna polisa OC,
  • ewentualne wcześniejsze umowy kupna-sprzedaży (jeżeli sprzedający nie jest formalnym właścicielem pojazdu).

Na podstawie powyższych dokumentów uzupełnia się poszczególne pola w umowie kupna-sprzedaży. Jej prawidłowe wypełnienie jest kluczowe, ponieważ ewentualne błędy mogą skutkować nieważnością umowy. Ponadto właściciel sprzedawanego samochodu może przekazać w ręce nowego właściciela również dokumentację serwisową, w tym, chociażby instrukcję obsługi, książki serwisowe, czy faktury oraz paragony za wykonane naprawy lub zakupione podzespoły.

Jak sporządzić umowę kupna-sprzedaży?

Standardowa umowa kupna-sprzedaży samochodu składa się ze stałych, niezmiennych elementów. Wzorzec dokumentu najprościej jest pobrać z internetu i wydrukować w dwóch kopiach - jedna musi pozostać u sprzedającego, drugą zabiera kupujący wraz z samochodem. Warto jednak dokładnie, najlepiej kilkukrotnie sprawdzić poprawność danych wpisanych w umowie. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą skutkować problemami z rejestracją pojazdu, czy jego ewentualną odsprzedażą w przyszłości.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Bolek · 2 miesięcy temu
    Po przeczytaniu tego artykułu, jestem przekonany, że oddanie samochodu do skupu aut to najlepsza opcja dla mnie, jako mieszkańca Gdyni, chcącego sprzedać swój samochód. Proces wydaje się być prosty i bezproblemowy, a fakt, że mogę uniknąć czasochłonnych negocjacji i jazd próbnych z potencjalnymi kupującymi, jest dla mnie dużą zaletą. Zwrócenie uwagi na konieczność przygotowania odpowiednich dokumentów jest również bardzo pomocne. Planuję skorzystać z usług skupu aut w Gdyni, o którym wspomniano w artykule, i cieszę się, że mogę liczyć na szybką i bezpieczną transakcję. Dziękuję za wszystkie przydatne informacje i wskazówki!