Skip to main content

Kiedy trzeba skorzystać z usług geodety?

Posiadając działkę i decydując się na budowę domu lub innej inwestycji pierwszym krokiem jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i jeśli jest taka potrzeba, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Chcąc rozpocząć budowę, każdy inwestor potrzebuje projektu budynku oraz kierownika przyszłej budowy. W przygotowaniu projektu budowy, wytyczeniu obiektu w terenie i wielu innych czynnościach podczas i po zakończeniu prac budowlanych uczestniczy geodeta. Wszystkie czynności, jakie wykonuje geodeta muszą być potwierdzone wpisem w dzienniku budowy.

geodeta

Na czym polega praca geodety?

Geodeta zajmuje się wykonywaniem pomiarów terenu, pozwalających wytyczać wielkość, kształt i położenie konkretnych obiektów, dzięki którym możliwe jest późniejsze tworzenie opracowań i map danego terenu. Jego usługi są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia procesu budowy - na stronie geoinvest24.pl łatwo można sprawdzić, co dokładnie leży w kompetencjach geodety. Geodeta, aby wykonywać czynności geodezyjne musi mieć odpowiednie uprawnienia w dziedzinie geodezji i kartografii. Wykonywanie wszystkich prac geodety reguluje ustawa o prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Jakie są zadania geodety na budowie?

Do podstawowych zadań geodety na budowie należy:

  • wykonanie mapy terenu do celów projektowych,
  • wytyczenie budynku i innych obiektów w terenie,
  • wykonanie dokumentacji po zakończeniu budowy.

Zacznijmy od początku. Zgodnie z prawem budowlanym chcąc rozpocząć budowę, należy ją zgłosić i uzyskać pozwolenie odpowiedniego urzędu, a do tego niezbędne jest wykonanie projektu budowy na podstawie mapy terenu, na którym stanie budynek. Mapa powinna trafić do urzędu opatrzona klauzulą, określoną w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do sprawdzenia http://www.geoinvest24.pl/#oferta i zapoznania się z całą ofertą Firmy Geodezyjnej "Geoinvest". 

Po zgłoszeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia można rozpocząć prace budowlane. Przed wykonaniem wykopów i fundamentów pod budowę oraz ewentualnego profilowania gruntu, na działce należy wytyczyć budynek. Geodeta wytycza osie budynku, określa wysokość terenu i poziom posadowienia budynku oraz wyznacza pozostałe elementy zagospodarowania terenu, takie jak droga dojazdowa, ogrodzenie, instalacje zewnętrzne i powierzchnie utwardzone.

Prace budowlane trwają, budynek powoli pnie się do góry. Gdy budowa zostanie zakończona, geodeta wykonuje geodezyjną inwentaryzację powykonawczą i sprawdza zgodność z wcześniejszymi wytyczeniami lub stwierdza ewentualne odstępstwa od początkowego projektu. Teraz trzeba zawiadomić urząd o zakończeniu budowy i uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku, aby złożyć odpowiedni wniosek, należy załączyć dokumentacją geodezyjną.

Obiekty, które wymagają geodezyjnego wyznaczenia w terenie i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej po zakończeniu budowy również określa prawo budowlane.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...