Skip to main content

Jakie blokady mogą pojawić się podczas terapii par?

1 komentarz

Terapia dla par to wartościowe narzędzie, które może pomóc partnerom w poprawie ich relacji i osiągnięciu większej satysfakcji z życia małżeńskiego. Jednakże, podczas terapii par mogą pojawić się różne blokady, które utrudniają proces terapeutyczny i osiągnięcie pożądanych rezultatów. W tym artykule omówimy niektóre z tych blokad i jak można je rozpoznać oraz pokonać.

Jakie trudności można napotkać w terapii dla par?

Brak komunikacji i wyrażania uczuć

Wiele par ma trudności w otwartym komunikowaniu się i wyrażaniu swoich uczuć. To może prowadzić do utrzymania nierozwiązanych konfliktów i wzrastającego niezrozumienia. Często partnerzy unikają trudnych tematów, co utrudnia terapię. Jakie są skutki braku komunikacji w związku? Jak terapia par może pomóc w pokonaniu tego blokady? Zachęcamy do udania się na pierwsze spotkanie z terapeutą. Więcej informacji, które pomogą w podjęciu decyzji znaleźć można na stronie: Terapia dla par i małżeństw Łódź - Wioletta Kucharek, stronie internetowej specjalistki w terapii par w Łodzi.

Lęk przed otwarciem się

Lęk przed otwarciem się i podzieleniem się najgłębszymi emocjami może być kolejną blokadą w terapii par. Partnerzy mogą obawiać się odrzucenia, osądzenia lub zranienia, co powoduje, że chronią swoje emocje. Jak terapeuta może pomóc partnerom przełamać lęk i zbudować zaufanie do siebie nawzajem? Szczególnie trudną sytuacją jest radzenie sobie z problemami w relacjach przy jednoczesnym zamartwianiu się innymi aspektami życia. Stres często potęguje negatywne emocje, a te możemy nieumyślenie rozładowywać na swoich bliskich. Świetnym przykładem były trudności w relacjach w czasie pandemii. Zachęcamy zgłębić temat, sięgając do artykułu: https://www.wiolettakucharek.pl/2020/04/09/terapia-par-i-nie-tylko-milosc-w-czasie-kwarantanny, w którym opisany jest temat miłości - nie tylko partnerskiej - w trudnych sytuacjach. 

Zablokowane wzorce komunikacji

Często pary wpadają w negatywne wzorce komunikacji, takie jak krytyka, obrona, wycofywanie się czy ignorowanie. Te zablokowane wzorce komunikacji utrudniają konstruktywną rozmowę i prowadzą do większych konfliktów. Jak terapia par może pomóc w identyfikacji tych zablokowanych wzorców i nauczeniu partnerów nowych, zdrowych sposobów komunikacji?

Blokady w terapii par

Konflikty i brak umiejętności rozwiązywania problemów

Konflikty są nieodłącznym elementem większości związków. Jednakże niektóre pary mają trudności w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów i dochodzeniu do porozumienia. To może prowadzić do stagnacji i frustracji. Jak terapia par może pomóc w naukę zdrowych strategii rozwiązywania konfliktów i budowania wspólnych rozwiązań?

Traumy i negatywne doświadczenia

Niektóre pary mogą mieć doświadczenia traumy lub negatywne historie związane z przeszłością, które wpływają na ich obecne relacje. Te doświadczenia mogą tworzyć blokady emocjonalne i trudności w budowaniu bliskości. Jak terapia par może pomóc partnerom w radzeniu sobie z przeszłością i przekształcaniu traumy w szanse na odbudowę związku?

Terapia dla par może napotykać różne blokady, które utrudniają proces terapeutyczny. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie tych blokad i skoncentrowanie się na ich przezwyciężeniu. Dzięki terapii par, partnerzy mogą nauczyć się nowych umiejętności komunikacyjnych, przełamywać lęki i traumy, oraz budować zdrowsze wzorce zachowań.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Izabela · 6 miesięcy temu
    Bardzo chciałabym iść na terapie dla par z moim mężem. Niestety On nie jest do tego przekonany. Czuje się samotnie w  naszym związku i potrzebuje pomocy. Chciałabym wiedzieć, jak go do tego nakłonić, abyśmy w końcu żyli normalnie...