Skip to main content

Jak odnaleźć wewnętrzny spokój?

Każdy z nas znajduje spokój i ciszę, czyli relaks w różnych aktywnościach. Niektórzy z nas relaksują się poprzez uprawianie sportu, masaż, kąpiele z olejkami eterycznymi, słuchanie muzyki, czy po prostu odpoczywanie, leżenie na łóżku, albo sen, gdy jesteśmy zmęczeni. Codzienne życie ciągle nas stresuje, ponieważ natłok codziennych spraw i konieczność tego, aby ze wszystkim zdążyć na czas, powoduje stres i kłopoty z opanowaniem emocji. Do tego dochodzą różne ewentualne kłopoty rodzinne, a nawet sąsiedzkie. Mało kiedy mamy czas tylko i wyłącznie dla siebie i pomimo tego, że staramy się jak najczęściej dbać o własny spokój, to niestety nie udaje nam się to codziennie.

Arteterapia w Centrum Arteterapii SensArte

Sposoby na wyciszenie się

Jak już zostało to powiedziane, każdy z nas ma swój sposób na odnalezienie spokoju i stosuje go od lat, bo wie, że to dobrze na niego działa. Warto jednak zapoznać się z innymi metodami na to, aby się uspokoić. Możemy robić to tylko teoretycznie, aby pogłębić naszą wiedzę na ten temat, albo też praktycznie - aby po tym, jak dowiemy się na czym polega ten sposób, wcielić go w życie, jeśli okaże się dla nas interesujący. Bo przecież czasami ulubiony sposób na relaks z różnych powodów może okazać się niemożliwy do realizacji. A przecież spokój duszy powinien być dla nas priorytetem.

Odnajdź spokój w sztuce!

Sposobem na taką terapię jest arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Techniki arteterapii to między innymi rysowanie, malowanie, rzeźbienie, wykonywanie witraży, robienie zdjęć, słuchanie muzyki, filmoterapia, czyli nagrywanie filmów, a nawet biblioterapia, czyli czytanie książek. Korzyściami z tego rodzaju terapii są uwolnienie sę od złych emocji, zmniejszenie poziomu napięcia nerwowego, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, czy akceptacja samego siebie i poszerzanie wiedzy. W artykule, który opisuje techniki arteterapii wśród dzieci i młodzieży dowiemy się, że to właśnie twórcze działania pozwolą nam uwolnić emocje, z którymi nie dajemy sobie rady lub o których istnieniu nawet nie wiemy. Wielu z nas, chcąc się uspokoić, być może nawet sięga po tabletki uspokajające, bo wspomniany wcześniej natłok spraw nie pozwala nam zawsze znaleźć tyle czasu na realizację ulubionego sposobu na relaks, że musimy działać o wiele szybciej. Warto jednak wiedzieć, że czytanie książek, malowanie, rysowanie lub czytanie książek to też dla wielu z nas sposób na odnalezienie spokoju.

Zajęcia z technik arteterapii w Centrum SensArte

Pomoc dla dzieci i młodzieży

Jak widać, ulubione sposoby na spędzanie wolnego czasu mogą bardzo nam pomóc. Terapia sztuką nie musi dotyczyć tylko ludzi dorosłych, bo przecież arteterapia dla dzieci i młodzieży także dobrze działa na młodych ludzi. Jest to skuteczne między innymi dla osób z depresją, nerwicą, stanami lękowi, albo tych, którzy mają traumę po tragicznym wydarzeniu w ich życiu, na przykład śmierci bliskiej osoby, wypadku, utraty czegoś, co było dla nas ważne. Traumatyczne wydarzenia są nieodłącznym elementem naszego życia i trzeba być przygotowanym na to, że kiedyś na pewno się wydarzą. Niemniej jednak warto wiedzieć, że są sposoby na powrót do normalnego życia. Jak zresztą zostało to powiedziane, korzyści z zastosowania arteterapii jest wiele i warto wiedzieć, że możemy sobie pomóc zarówno w mniej jak i bardziej poważnych sytuacjach życiowych, gdy jesteśmy zdenerwowani, albo borykamy się z kłopotami natury psychicznej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Jadwiga · 7 miesięcy temu
    Zajęcia z arteterapii, to jedna z tych rzeczy, która zmieniła moje życie. Są to tak inspirujące, uwalniające, że każdemu zawsze będę je z ręką na sercu polecać. Najbardziej wartościowe jest odkrywanie siebie. Może brzmi banalnie, ale osoby, które to przeżyły, rozumieją. Takie proste zajęcia, a tak odmieniające podejście - coś wspaniałego, polecam!!!

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 2 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...