Skip to main content

Zaburzenia lękowe — jak objawia się i jak leczyć nerwicę lękową?

Dodaj komentarz

Nerwica lękowa jest schorzeniem występującym stosunkowo często — specjaliści oceniają, że cierpi na nią co najmniej kilka procent całej populacji. Jakie są jej objawy? I jakie metody jej leczenia stosuje się obecnie najczęściej?

Zaburzenia lękowe, poczucie odrealnienia - czy wizyta u psychologa pomoże?

Czym jest nerwica lękowa i jakie są jej przyczyny?

Nerwica lękowa to zaburzenie, którego głównym objawem jest ciągłe uczucie strachu. Stan taki może trwać przez dłuższy czas (niekiedy nawet liczony w latach) i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Lęk wpływa przy tym na każdy praktycznie aspekt życia chorego, powodując zmiany w sposobie jego myślenia i zachowania.

Co ciekawe, zajmujący się leczeniem nerwicy lękowej specjaliści, tacy jak psychoterapeutka prowadząca  stronę https://www.starterfirm.pl/katalog/35-medycyna-i-zdrowie/3957-psycholog-psychoterapeuta-wioletta-kucharek, nie są zwykle w stanie wskazać jednego czynnika, który byłby odpowiedzialny za  pojawienie się i rozwój  tej choroby. Najczęściej uznaje się więc, że powoduje ją kombinacja różnorodnych uwarunkowań (m.in. genetycznych, biologicznych, osobowościowych, środowiskowych).

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Podstawowym objawem tego schorzenia jest — jak już wcześniej wspomniano — długotrwały i uporczywy lęk i strach. Bardzo często towarzyszą mu stany depresyjne i apatia, a niekiedy — irytacja i nadpobudliwość. Mogą wystąpić też objawy somatyczne: uczucie ucisku w klatce piersiowej, napięcie mięśni, bóle głowy, kołatanie serca oraz zaburzenia pracy układu pokarmowego. Chorzy miewają również problemy z koncentracją oraz poczucie braku kontroli nad sobą i swoim życiem. 

Nerwica lękowa - jak ją leczyć?

Jakie typy zaburzeń lękowych wyróżnia się najczęściej?

Wśród zaburzeń lękowych zwykle wyróżnia się fobie (lęki przed obiektywnie niegroźnymi wydarzeniami lub czynnikami, na przykład przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, zwierzętami, ciemnością), zespół lęku panicznego (bardzo silny strach, powiązany z objawami takimi jak duszność lub kołatanie serca, występujący w sytuacjach braku konkretnego zagrożenia) oraz uogólnione zaburzenie lękowe (jego objawem jest uczucie ciągłego niepokoju).

Specyficzną formą nerwicy lękowej jest nerwica natręctw. Charakteryzuje się ona uporczywymi myślami, dotyczącymi konkretnego zagrożenia. Osoba, która jej doświadcza, odczuwa przy tym silną potrzebę przeciwdziałania niebezpieczeństwu poprzez obsesyjne wykonywanie pewnych czynności.

Jak leczy się nerwicę lękową?

Diagnostyką i leczeniem nerwicy lękowej zajmują się psycholodzy i psychiatrzy. Nie istnieje przy tym jeden, ściśle określony schemat postępowania. Zwykle uznaje się, że najlepsze efekty daje psychoterapia behawioralno-poznawcza.

Koncentruje się ona na uświadomieniu pacjentowi mechanizmów myślenia, będących przyczyną jego problemów, a następnie — na ich zmianie. Spotkania w jej ramach mogą mieć zarówno postać sesji indywidualnych, jak i grupowych lub rodzinnych. Ważnym elementem procesu terapeutycznego jest również psychoedukacja. Leczenie farmakologiczne ma natomiast w przypadku nerwic lękowych charakter uzupełniający. Jego długotrwałe stosowanie jest zalecane jedynie w wypadku niektórych zaburzeń  (m.in. zespołu lęku panicznego i nerwicy natręctw).

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.