Skip to main content

Wszystko o endoskopii

Dodaj komentarz

Endoskopia jest badaniem umożliwiającym pobranie materiału do dalszej diagnostyki pacjenta. Wykorzystuje się je głównie w diagnozowaniu schorzeń układu pokarmowego, w laryngologii oraz ortopedii.

serwis endoskopowy

Co to jest endoskop?

Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu sondy do wnętrza ciała pacjenta. Sonda ta (inaczej: endoskop) jest wziernikiem, który pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza układów w organizmie człowieka bez konieczności zaburzenia ciągłości tkanek pacjenta. Urządzenie ma kształt rurki, we wnętrzu której umieszczone są jego pozostałe części składniowe - między innymi światłowód (potrzebny do oświetlania badanego obszaru) obrazowód (służy do przekazywania obrazu z wnętrza ciała pacjenta), także kanał narzędziowy (niezbędny do wprowadzania narzędzi umożliwiających pobranie materiału do badań i przeprowadzania zabiegów zabiegów). Endoskopy doskonale sprawdzają się w różnych urządzeniach służących do diagnozowania poszczególnych obszarów ciała. Są to na przykład laparoskopy, artroskopy i sprzęty wykorzystywane do wykonywania gastroskopii. Urządzenia te wymagają serwisowania i kontroli okresowych, serwis endoskopów prowadzą z reguły firmy zajmujące się dystrybucją sprzętu medycznego.

Rodzaje badań endoskopowych

1. Artroskopia, czyli inaczej wziernikowanie stawu (najczęściej stawów kolanowych lub łokciowych).
2. Cystoskopia, czyli wziernikowanie pęcherza i/lub cewki moczowej oraz moczowodów, a u mężczyzn także prostaty. Przez cewkę moczową wprowadzany jest cystoskop, który pozwala zobrazować jej wnętrze. Wskazaniem do wykonania cystoskopii mogą być zakażenia dróg moczowych lub podejrzenia występowania w nich polipów. Cystoskopię wykonuje się także po zdiagnozowaniu kamicy nerkowej lub nowotworów zlokalizowanych w okolicach układu moczowego.
3. Laparoskopia, czyli najpopularniejsze badanie, do którego wykorzystuje się endoskopy. Jego celem jest zobrazowanie wnętrza jamy otrzewnej (na przykład żołądka, wątroby, a u kobiet także organów płciowych). Endoskop w tym przypadku zostaje wprowadzony przez niewielkie nacięcie jamy brzusznej pacjenta.
4. Kolonoskopia, czyli badanie umożliwiające ocenę błony śluzowej odbytnicy i jelita grubego.
5. Bronchoskopia, czyli badanie tchawicy i oskrzeli, które daje możliwość jednoczesnego pobrania próbek wydzieliny oraz wycinków do badań bakteriologicznych, histopatologicznych czy cytologicznych.
6. Endoskopia igłowa, która umożliwia oglądanie struktur położonych wewnątrz oka pacjenta, wewnątrz naczyń wieńcowych lub wewnątrz serca. 
7. Gastroskopia, czyli badanie przewodu pokarmowego; służy ono diagnostyce chorób przełyku, żołądka, dwunastnicy, a także umożliwia pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Czasem wykorzystywane jest do tamowania krwawień z przewodu pokarmowego.
8. Endoskopia, czyli badanie jelita cienkiego. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych innych badań, tutaj pacjent nie musi połykać rurki, lecz kapsułkę, która zawiera miniaturową kamerkę. Ta wzdłuż przewodu pokarmowego, wykonuje jego zdjęcia, które następnie zostają przekazane do urządzenia zamontowanego na zewnątrz ciała pacjenta (na przykład na brzuchu). Po zakończeniu badania kapsułka jest wydalana z organizmu wraz z kałem .
9. Wsteczna endoskopowa choleangiopankreatografia
Jest endoskopowo-radiologiczne badanie dróg żółciowych oraz okolic trzustki. Właściwie jego specyfika sprawia, iż śmiało można nazwać go zabiegiem. Polega on na wprowadzeniu sondy do dwunastnicy (konkretnie do jej brodawki) przy równoczesnym wstrzyknięciu środka kontrastowego do dróg żółciowych. Następnie wykonywane jest zdjęcie rtg.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.