Jakie są sposoby na zwiększenie wydajności pompy ciepła? Podpowiadamy!
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na to ma niewielka ilość energii, zużywanej przez nie w trakcie pracy, połączona z wysoką efektywnością. System tego typu pozwala więc tanio ogrzać nawet stosunkowo duży budynek. Istnieją ponadto sprawdzone metody, dzięki którym możliwe jest zwiększenie jego wydajności.
Jak działa pompa ciepła?
Aby zrozumieć mechanizmy, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie optymalnej efektywności pompy ciepła, musimy najpierw poznać zasady jej działania. Co ciekawe, urządzenie to nie produkuje ciepła, a jedynie pobiera je z otoczenia i przetwarza tak, by można było go użyć do ogrzewania budynku. Istnieją przy tym różne rodzaje pomp - najczęściej, biorąc pod uwagę źródło, z którego czerpana jest energia, wyróżnia się instalacje wodne, gruntowe i powietrzne. Podstawowym elementem każdej z nich jest układ, zawierający czynnik chłodniczy, który - po odparowaniu i sprężeniu - przekazuje zakumulowane ciepło do systemu grzewczego.
Dlaczego warto systematycznie serwisować pompę ciepła?
Każde praktycznie urządzenie mechaniczne powinno być poddawane okresowym przeglądom i zabiegom konserwacyjnym. Nie inaczej jest z omawianymi tu instalacjami - korzystając systematycznie z usług fachowców, zatrudnionych w firmach takich jak serwis pomp ciepła Kraków, unikniemy spadku wydajności, związanego z ewentualnymi usterkami. Dzięki przeglądom uzyskamy również pewność, że nasz system grzewczy będzie działał skutecznie i nie odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie (na przykład w środku mroźnej zimy).
Jak zadbać o wydajność pompy ciepła na etapie projektowania instalacji?
Dla zapewnienia odpowiedniej wydajności pompy ciepła niezwykle istotne jest dostosowanie jej mocy do rzeczywistych potrzeb. Wysoką jej sprawność osiągniemy też wówczas, gdy różnice pomiędzy temperaturą źródła dolnego (tak określana jest fachowo część instalacji, pobierająca ciepło z otoczenia) i źródła górnego (czyli systemu rozprowadzającego ciepło po budynku) są stosunkowo niewielkie. Z tego względu najlepsze efekty osiągnąć można, łącząc pompę ciepła z systemami grzewczymi, które dla sprawnego funkcjonowania nie wymagają wysokiej temperatury - na przykład z ogrzewaniem podłogowym.
Czy pompa ciepła może w pełni zastąpić tradycyjne piece?
Pompy ciepła to urządzenia niezwykle ekonomiczne w użytkowaniu, trzeba jednak pamiętać, że zwykle pokrywają one jedynie 97-99% zapotrzebowania na ciepło, generowanego przez budynek. Związane jest to z faktem, że systemy te pracują w pełni efektywnie w określonych zakresach temperatur. Kiedy te ostatnie spadną poniżej pewnego poziomu (tak zwanego punktu biwalentnego), konieczne staje się wsparcie działania pompy przez dodatkowe źródło ciepła. W nowych budynkach najczęściej stosowane są do tego grzałki o regulowanej mocy, natomiast właściciele obiektów modernizowanych zwykle decydują się na pozostawienie w tym właśnie celu istniejących wcześniej kotłów gazowych lub olejowych.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 8 miesięcy temuKażdy, kto jest posiadaczem pompy ciepła, powinien mieć chociaż jakąś podstawową wiedzę o tym urządzeniu. Wydaje mi się, że zwiększenie wydajności może być bardzo ciekawym tematem dla wielu takich osób. Nawet osoba, która nie posiada takiego sprzętu, może się dowiedzieć, dlaczego właśnie warto w niego zainwestować 😉
Najpopularniejsze wpisy:
-
Moda związana z wystrojem wnętrz
-
Mezoterapia w znaczeniu medycznym oraz kosmetycznym
-
Jak zaprojektować odpoczynek?
-
Znicze - światełko pamięci dla zmarłych w Dniu Wszystkich Świętych
-
Szkło lacobel, drzwi szklane, szklane kabiny - nowoczesne wnętrza
Najnowsze wpisy:
-
Planujesz wydać własną książkę? Sprawdź, jak zrobić to w pełni profesjonalnie!
-
Czy domki holenderskie są bezpieczne?
-
Nauka jazdy na łyżwach – dla dorosłych czy tylko dla dzieci?
-
Dlaczego regularne pranie tapicerki jest kluczowe dla zdrowia Twojej rodziny?
-
Rolety plisowane – stylowe i praktyczne osłony okienne do każdego domu