Skip to main content

Rodzaje psychoterapii - jaka będzie dla Ciebie odpowiednia?

Dodaj komentarz

Coraz więcej osób decyduję się na pójście na psychoterapię. Wynika to ze znacznie większej niż w poprzednich latach świadomości społecznej dotyczącej różnego rodzaju chorób o charakterze psychicznym. Jest to o tyle dobra wiadomość, że dobrze poprowadzona terapia może zniwelować ryzyko samobójstwa, a nawet doprowadzić do wyjścia osoby chorej ze swojego problemu natury psychicznej. 

Psycholog Łódź

Czym właściwie jest psychoterapia?

Jest to nic innego jak sposób leczenia różnego rodzaju zaburzeń i problemów związanych z psychiką człowieka. Głównym założeniem psychoterapii jest bezpośredni kontakt pomiędzy terapeutą, a osobą chorą, który ma na celu ułatwienie jej leczenia ogólnego. Zwykle psychoterapię łączy się z leczeniem farmakologicznym. Jak wskazuje psychoterapeuta Wioletta Kucharek Łódź, psychoterapia indywidualna przynosi zaskakujące efekty, a między terapeutą a pacjentem rodzi się pewnego rodzaju więź, dzięki której w gabinecie tworzy się atmosfera bezpieczeństwa i zaufania.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Terapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia w myśl tej metody to jeden z najbardziej znanych nurtów terapii psychicznej w naszym kraju. Jej głównym założeniem jest pomoc w zmianie myślenia i zachowania w celu pomocy pacjentowi w rozwiązaniu jego problemów. Jest ona skierowana głównie do osobom chcących uzyskać jak najszybsze efekty. Ma ona jednak swoją pewnego rodzaju wadę. Ma najlepsze efekty w kwestii mniej rozbudowanych problemów, typu zwykłego strachu przed lataniem. W przypadku głębszych schorzeń ich zastosowanie może nie być już tak efektywne.

Terapia humanistyczno-egzystencjalna

W przypadku tego rodzaju terapii kładzie się nacisk na relację terapeuty z pacjentem, którym towarzyszy wysoka więź połączona z dość dużą empatią. Jest ona skupiona przede wszystkim na teraźniejszych problemach osoby chorej. W związku z tym istotną rolę odgrywa w niej kwestia samorealizacji człowieka.

Terapia systemowa

Jest skierowana dla rodzin i par. Jej skuteczność wynika z szerszego spojrzenia na rozwiązywany problem. W tym przypadku terapeuta pracuję nie tylko z pacjentem, ale ponadto także z członkiem jego bliskiego otoczenia. Ma to na celu lepsze zdefiniowanie i rozeznanie w problemie, który często związany jest po części z najbliższymi.

Psychoterapeuta

Terapia psychodynamiczna

Jest to rodzaj terapii opierający się na psychoanalizie. Kluczem do jej sukcesu jest prowadzenie pracy dotyczącej wpływu przeszłości pacjenta na jego teraźniejsze problemy. Ponadto podczas niej terapeuta często skupia się na mechanizmach obronnych osoby chorej.

To nie wszystkie rodzaje dostępnych psychoterapii. Mamy jeszcze kilka odrębnych typów tego typu leczenia. W celu otrzymania większej ilości informacji zapraszam na stronę https://www.ad-intra.lodz.pl/2021/04/15/na-czym-polega-psychoterapia-indywidualna/, gdzie wskazano jak wygląda kolejny z rodzajów terapii - Terapia Ericksonowska. Jest to bardzo rzetelne źródło informacji o tej tematyce.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.