Skip to main content

Pomoc psychologiczna - w jaki sposób psycholog może Ci pomóc?

Porada psychologa związana jest z obszarem poradnictwa psychologicznego. Dotyczy ona osób, które nie zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami. Pomoc psychologiczna nastawiona jest wówczas na rozwój potencjału i poprawę funkcjonowania w najważniejszych dziedzinach życia.

Psycholog Gdynia

Ważna rola psychologa

Psycholog, który zajmuje się udzielaniem różnego rodzaju porad, skupia się na pomocy w rozwiązywaniu pojawiających się trudności, choć może również diagnozować osobę, z którą pracuje. Praca ta z kolei prowadzi do podkreślenia mocnych stron i wsparcia rozwoju. Spotkania nie skupiają się natomiast na walce z deficytami i przezwyciężaniem zaburzeń. Narzędziem pracy psychologa są w tym przypadku testy osobowościowe oraz te, które mają za zadanie zbadanie poziomu komunikacji z otoczeniem czy w końcu umiejętności społecznych. Co ważne, psycholog działa zupełnie inaczej, niż psychoterapeuta. Pierwszy z nich udziela gotowych rad i wskazówek, drugi z kolei pomaga osobom, z którymi pracuje, dochodzić do własnych rozwiązań trudnych sytuacji i problemów. Dla przykładu psychoterapia dla par LGBT ma za zadanie niesienie wsparcia związkom jednopłciowym, których problemy zasadniczo nie różnią się od tych, jakich doświadczają pary, żyjące w związkach heteroseksualnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Pomoc psychologa jest warta rozważenia wówczas, gdy codzienność zaczyna przytłaczać, a kolejne problemy rodzą poczucie zagubienia. Specjalistyczna pomoc psychologiczna przyniesie wsparcie w doskonaleniu umiejętności społecznych, budowaniu asertywności oraz w usprawnieniu komunikacji z innymi ludźmi. Psycholog diagnozuje różnego rodzaju zaburzenia, takie jak osobowość symbiotyczna, zaburzenia osobowości czy funkcji poznawczych. Diagnoza psychologiczna opiera się na odpowiednich narzędziach diagnostycznych, dzięki którym możliwe jest rozpoznanie mechanizmów funkcjonowania danej osoby. To z kolei pozwala na dotarcie do źródła problemów oraz ustalenie sposobów walki z nieprawidłowymi schematami postępowania.

pomoc psychologiczna

Różne nurty i formy terapii

Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta, pracują w oparciu o różne nurty. Jednym z nich jest np. terapia Ericksonowska, skupiająca się na problemach, dziejących się tu i teraz bez odwołania do tego, co miało miejsce w przeszłości. Wszystkie działania mają w tym przypadku na celu osiągnięcie potrzeby zmian w życiu osoby, która zgłasza się po pomoc. Innymi nurtami, w oparciu o założenia których może odbywać się psychoterapia, to np. terapia humanistyczna, psychoterapia systemowa lub terapia poznawczo-behawioralna. Jeśli weźmiemy pod uwagę strukturę prowadzenia spotkań, wyróżnimy psychoterapię grupową, indywidualną i psychoterapię par. Każda z nich ma nieco inną formę oraz inny sposób oddziaływania. To właśnie psycholog może zaproponować konsultację u psychoterapeuty i rozpoczęcie psychoterapii. Porada psychologiczna może z kolei rzucić nieco inne światło na zaistniałe problemy i wspomóc radzenie sobie z nimi w bliższej lub dalszej przyszłości.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Amadeusz · 1 lat temu
    Mamy teraz tyle możliwości sięgnięcia po pomoc specjalistów. Jest wiele nurtów terapii, że każdy może znaleźć coś dla siebie. To bardzo ważne, żeby uświadamiać ludzi, że w przypadku kryzysu, mogą, a nawet powinni, szukać wsparcia w psychoterapeucie. Sam jestem psychologiem i bardzo dziękuję za ten artykuł. Każdy sposób na szerzenie świadomości jest dobry. Choćbyśmy bardzo dobrze znali samych siebie, zawsze nieoceniające spojrzenie drugiej osoby może pomóc w rozwiązaniu problemu, a nawet jeśli nie pomoże to da nam akceptację i zrozumienie. 

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...