Planujesz wydać własną książkę? Sprawdź, jak zrobić to w pełni profesjonalnie!
Osoby zainteresowane wydaniem własnej książki stają często przed problemem, jakim jest zdobycie odpowiedniego wydawcy. Bardzo często bez rozpoznawalnego nazwiska, bądź wyjątkowo chwytliwej historii, ciężko jest zdobyć odpowiedni kontrakt z wydawnictwem książkowym. Stawki oferowane dla początkujących pisarzy również nie zachwycają, ponieważ otrzymują oni mały procent od każdego sprzedanego egzemplarza, lub nawet niezależnie od wielkości sprzedaży oferowana jest konkretna kwota za sprzedanie praw do publikacji książki. Coraz popularniejszym sposobem na wydanie własnej książki staje się więc self-publishing. W tym artykule wyjaśnimy, co należy zrobić, by wydać książkę samodzielnie.
Czym dokładnie jest self-publishing?
Termin self-publishingu odnosi się bezpośrednio do samodzielnego wydania książki. Wiąże się to z przejściem przez wszystkie kroki, czyli od zaprojektowania okładki, skład i korektę tekstu, po druk i dystrybucję. Na wygląd książki nie ma wpływu nikt z zewnątrz, więc autor ma pełną kontrolę nad swoim dziełem.
Cena końcowa książki zależy również tylko od autora, a dzięki samodzielnemu przygotowaniu poszczególnych kroków to autor zarabia na niej najwięcej. Taka forma wydawania książek jest szczególnie popularna wśród influencerów i blogerów, którzy posiadają już gotowe kanały marketingowe i zdecydowanie ułatwioną dystrybucję. Również osoby początkujące mogą postawić na to rozwiązanie, pod warunkiem, że będą potrafiły samodzielnie rozreklamować pozycję.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem do wydania własnej książki jest opracowanie jej formy i treści. O ile zawartość książki zależy tylko od autora, tak w przypadku wyglądu całości, należy zadbać o jak najbardziej atrakcyjny format i wygląd. Ważne jest, by wykorzystywana czcionka była czytelna i nie męczyła oczu. Im bardziej przyjazna czytelnikowi jest książka, tym większa szansa, że sięgnie po nią po przejrzeniu zawartości w sklepie lub zobaczeniu zdjęć w internecie.
Jak ważna jest redakcja i korekta?
Tworząc książkę, warto zadbać o pełny profesjonalizm i wykluczyć możliwość pojawienia się w niej błędów. Do tego celu niezbędne będzie przeprowadzenie redakcji i korekty. Sama redakcja polega na sprawdzeniu treści pod kątem występowania błędów merytorycznych, logicznych oraz wszelkich nieścisłości. Wprawny redaktor jest w stanie wyłapać słabe punkty książki i przedstawić autorowi wskazówki, jakie zmiany można w treści wprowadzić.
Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie redakcji i korekty zewnętrznej firmie, ponieważ dzięki spojrzeniu z zewnątrz można uniknąć przeoczenia niektórych pomyłek. Bardzo ważna jest korekta tekstu, którą warto zlecić na stronie epitetykorekta.pl/oferta-korekta-i-redakcja-tekstu/, ponieważ to ona odpowiada za usunięcie wszelkich błędów ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych i literówek. Występowanie tego typu błędów w książce bardzo źle świadczy o jej jakości oraz profesjonalizmie autora.
Jak przygotować oprawę graficzną?
Zdjęcia i grafiki powinny być dobrze dobrane, by przyciągały wzrok i odnosiły się bezpośrednio do treści, przy której są umieszczane. Kwestia tego, czy wykorzystywać grafikę kolorową, czy czarno-białą, zależy od typu książki. Kolorowe zdjęcia są szczególnie dobrze odbierane w pozycjach traktujących o podróżach. Decydując się na self-publishing można przygotować wszystkie zdjęcia i grafiki samodzielnie, skorzystać z gotowych, dostępnych w specjalnych bankach internetowych, lub zamówić je u profesjonalnego fotografa i grafika. Podobnie sprawa wygląda w przypadku okładki. Warto zadbać o jej estetykę i odpowiedni dobór grafiki, by przyciągała wzrok, ale jednocześnie nie była kiczowata.
Jak wygląda skład i druk książki?
Ten punkt samodzielnego wydawania książki jest niemal niemożliwy do samodzielnego wykonania. O ile skład przeprowadzić można w programach do tego dedykowanych, na prywatnym komputerze, tak już druk wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu. Warto sprawdzić dokładnie oferty różnych drukarni, ponieważ część posiada w swojej ofercie kompleksową obsługę autorów książek, wliczając w to nawet redakcję, korektę i skład.
Czym jest ISBN?
Wydawane w Polsce książki objęte są rejestracją w systemie ISBN 9 ((International Standard Book Number)). Nadanie numeru ISBN jest w pełni darmowe i odbywa się poprzez złożenie wniosku przez internet. Po otrzymaniu numeru, książka objęta jest niższą stawką VAT na poziomie 5%. Ten krok jest jednocześnie ostatnim krokiem na drodze self-publishingu, po którym pozostaje jedynie rozreklamować i sprzedać swoje dzieło literackie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Moda związana z wystrojem wnętrz
-
Mezoterapia w znaczeniu medycznym oraz kosmetycznym
-
Jak zaprojektować odpoczynek?
-
Znicze - światełko pamięci dla zmarłych w Dniu Wszystkich Świętych
-
Szkło lacobel, drzwi szklane, szklane kabiny - nowoczesne wnętrza
Najnowsze wpisy:
-
Planujesz wydać własną książkę? Sprawdź, jak zrobić to w pełni profesjonalnie!
-
Czy domki holenderskie są bezpieczne?
-
Nauka jazdy na łyżwach – dla dorosłych czy tylko dla dzieci?
-
Dlaczego regularne pranie tapicerki jest kluczowe dla zdrowia Twojej rodziny?
-
Rolety plisowane – stylowe i praktyczne osłony okienne do każdego domu