Pierwsza wizyta u psychologa - jak wygląda?
Spotkanie z psychologiem, zwłaszcza pierwsze może być stresujące dla osoby, która zdecydowała się na taką formę pomocy. Jak więc przygotować się do spotkania, aby przebiegło ono komfortowo i przyniosło jak najwięcej korzyści?
Czego się spodziewać?
Pierwsza wizyta u psychologa to inaczej konsultacja psychologiczna. Jej głównym celem jest zebranie wstępnego wywiadu diagnostycznego. Następnie na podstawie zebranych informacji psycholog postawi diagnozę Twojego problemu. Konsultacje zazwyczaj zajmują od 1 do 3 spotkań. Każde z nich trwa około 45-50 minut. Dodatkowo w trakcie ich trwania psycholog może zalecić Ci wykonanie dodatkowych badań jak np. badań hormonów tarczycy, czy też konsultacji neurologicznej. Oczywiście możesz odmówić ich wykonania. Jednak mogą one wiele wnieść do końcowej diagnozy. Na ostatniej konsultacji psycholog przedstawi Ci wnioski jakie postawił na podstawie wywiadu i zaproponuje najodpowiedniejszą dla Ciebie formę wsparcia. Może to być wsparcie psychologiczne, psychoterapia, terapia grupowa itp. Warto więc poświęcić chwilę i dowiedzieć się jak przygotować się do wizyty u psychologa, aby udzielić wszystkich niezbędnych informacji.
O co zapyta psycholog?
Podczas tego spotkania Twoim zadaniem będzie opowiedzieć o problemie z którym się zgłaszasz. W zależności od osoby osoby przeprowadzającej wywiad będziesz miał czas na swobodne opowiedzenie o problemie lub będziesz po prostu odpowiadał na pytania. Jeśli interesują Cię terapie indywidualne w Bydgoszczy - oferty, ceny i inne informacje, nie zwlekaj i szukaj treści w Internecie, aby już wkrótce umówić się na wizytę. W czasie pierwszej wizyty psycholog zapyta o to kiedy problem się pojawił. Jakie okoliczności mu towarzyszyły. Zapyta również o wszystkie objawy zarówno fizyczne, emocjonalne jak i te związane z Twoim zachowaniem, które pojawiły się wraz ze zgłaszaną trudnością. Przed pierwszą wizytą warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się nad wszystkimi objawami towarzyszącymi Ci. Ułatwi to diagnostykę problemu i pozwoli na udzielenie odpowiedniego wsparcia ze strony psychologa.
Pozwól się poznać
Poza pytaniami o objawy, spodziewaj się też pytań dotyczących Twojej aktualnej oraz przeszłej sytuacji życiowej. Mogą pojawić się pytania dotyczące sytuacji rodzinnej, pracy zawodowej. nierzadko pojawiają się pytania o relacje z innymi osobami, które nie są członkami rodziny. W uzasadnionych przypadkach zostaniesz poproszony o opowiedzenie o przebiegu dzieciństwa, relacjach z rodzicami, o znajomościach zawieranych w szkole. W czasie spotkania psycholog zada Ci pytania dotyczące niepokojących myśli oraz zamiarów. Najważniejsze jest to, abyś odpowiadał zgodnie z prawdą. Wszelka dokumentacja, opinie dotyczące poprzednich otrzymywanych form pomocy, leczenia, badań itp. mogą okazać się niezwykle pomocne, zwłaszcza podczas pierwszych wizyt. Jeśli więc posiadasz taką dokumentacje zabierz ją na spotkanie z psychologiem.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Moda związana z wystrojem wnętrz
-
Mezoterapia w znaczeniu medycznym oraz kosmetycznym
-
Jak zaprojektować odpoczynek?
-
Znicze - światełko pamięci
-
Szkło lacobel, drzwi szklane, szklane kabiny - nowoczesne wnętrza
Najnowsze wpisy:
-
Nauka jazdy na łyżwach – dla dorosłych czy tylko dla dzieci?
-
Dlaczego regularne pranie tapicerki jest kluczowe dla zdrowia Twojej rodziny?
-
Rolety plisowane – stylowe i praktyczne osłony okienne do każdego domu
-
Koncentrator tlenu - nowy czy z wypożyczalni?
-
Czy warto skorzystać z usług radcy prawnego przed zakupem mieszkania?