Skip to main content

Najczęstsze choroby układu żylnego

Dodaj komentarz

Choroby układu żylnego to jedne z częstszych schorzeń atakujące stosunkowo duży odsetek społeczeństwa.  Wpływają one, nie tylko na komfort naszego życia, ale i mogą być poważnym zagrożeniem zdrowia. Myśląc o chorobach układu żylnego najczęściej myślimy o żylakach kończyn dolnych, jednak nie jest to jedyne schorzenie dotykające ten układ naszego organizmu. Chorób tych jest, bowiem tak wiele, że zajmują oddzielny dział medycyny a ich leczeniem zajmuje się wyspecjalizowany lekarz - flebolog. Zatem, jakie są najczęstsze choroby układu żylnego?

Żylaki kończyn dolnych

Wcześniej wspomniane żylaki, to jedna z najpowszechniejszych przypadłości w obrębie układu żylnego ściśle związana z przewlekłą niewydolnością żylną. Osobom z problemami żylnymi pomagają lekarze flebolodzy, m.in. flebolog Bartłomiej Juza, który jest specjalistą z własną kliniką w Krakowie. O wystąpieniu żylaków mówimy, gdy nastąpi trwałe poszerzenie żył powierzchniowych mające minimum 3 mm w pozycji stojącej. Przyczynami ich powstawania mogą być niewydolność lub uszkodzenie zastawek żylnych powodujące zastoje krwi w naczyniach a w konsekwencji ich znacznego poszerzenia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko występowania żylaków są: płeć żeńska, otyłość, ciąża oraz siedzący tryb życia.

Zapalenie żylaków

Zapalenie żylaków to nić innego, jak proces zapalny dotykający powierzchownych żył kończyn dolnych. Powstaje ono na skutek zakrzepów wywołujących zapalenia ścian naczyń. Wystąpienie zapalenia żylaków powinno być jak najszybciej konsultowane z lekarzem, który pomoże w usunięciu skrzeplin za pomocą farmakoterapii.

Zakrzepica żył głębokich

Choroba ta objawia się powstaniem zakrzepu w żyle, który u ponad połowy pacjentów nie daje początkowo żadnych objawów. Schorzenie to jest konsekwencją wadliwego przepływu krwi, które powoduje stany zapalne i niszczenie śródnabłonka, do którego zaczynają przylegać płytki krwi. Powstały w ten sposób zakrzep realnie zagraża naszemu życiu, ponieważ może być przyczyną do powstania zatoru. Do najpowszechniejszych symptomów wystąpienia zakrzepicy żył głębokich należą: obrzęk kończyn, ból żył, zasinienia i zaczerwienienia kończyn.

Zespół pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy to zbiór negatywnych konsekwencji przebytej zakrzepicy. Pojawia się zazwyczaj po około roku od incydentu zakrzepowego i może wywołać ponowne uszkodzenie żył, zaburzenia troficzne czy zmiany w ciśnieniu krwi żylnej. Objawy zespołu zakrzepowego to silny obrzęk kończyn oraz uczucie ciężkości.

Malformacja naczyniowa

Malformacja to nic innego, jak nienowotworowe zmiany naczyniowe spowodowane nieprawidłowym ich rozwojem. Prowadzi to do zaburzeń krzepnięcia krwi i rozwoju innych chorób, takich jak np. zakrzepica żylna. Malformacja naczyniowa może rozwijać się jeszcze w okresie płodowym a do jej najczęstszych objawów zaliczamy zmiany na skórze i błonach śluzowych ciała.

Zespół dziadka do orzechów

Istotą tego zaburzenia są problemy z odpływem żylnym krwi a nazwa zamienna to zespół ucisku żyły nerkowej. Oznacza to, że choroba ta dotyka głównie żył trzewnych a jej objawy w przeważającej większości dotykają układu pokarmowego. Pacjenci cierpiący na to zaburzenie skarżą się z powodu wymiotów i nudności a czasem miewają również problemy z układem moczowym. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.