Skip to main content

Na jakie oprogramowanie dla firmy się zdecydować?

Specjalistyczne oprogramowanie jest ważną częścią infrastruktury każdego przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest przede wszystkim wspomaganie procesów decyzyjnych kierownictwa oraz koordynacja działań poszczególnych części firmy. Wybór konkretnego rozwiązania nie jest przy tym wcale łatwy.

Oprogramowanie ERP dla firm

Jaką rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem odgrywa oprogramowanie?

Wśród oprogramowania dla przedsiębiorstw dominuje software uniwersalny. Do grupy tej należą przede wszystkim systemy ERP. Umożliwiają one ciągłe śledzenie najważniejszych działań firmy i poprawę ich efektywności. Jest to szczególnie istotne w przypadku większych przedsiębiorstw handlowych — ich punkty sprzedaży są od siebie zazwyczaj oddalone, co ogranicza możliwość tradycyjnego nadzoru. W takiej sytuacji sprawdzi się na przykład Oprogramowanie dla Firm ODL, pozwalające na pełną koordynację działań poszczególnych komórek.

Czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla firmy?

Przede wszystkim, oprogramowanie powinno być dostosowane do specyfiki przedsiębiorstwa. Za optymalną należy uznać sytuację, w której system informatyczny uwzględnia jego strukturę organizacyjną oraz rynek, na jakim działa firma. Musi być ono przy tym nastawione na realizację konkretnych funkcji, a przede wszystkim — na wspomaganie podejmowania najważniejszych decyzji zarządczych. W przypadku programów ERP system powinien być też łatwy do modyfikacji — trakcie wzrostu firmy należy bowiem liczyć się nie tylko z otwieraniem jej nowych jednostek organizacyjnych, lecz również ze zmianami w ofercie, procesach magazynowych czy zapotrzebowaniu na półprodukty i surowce.

Czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla firmy?

Na jakie elementy oferty warto zwrócić uwagę przy zakupie oprogramowania dla firmy?

W przypadku oprogramowania dla firm niezwykle ważna jest łatwość obsługi. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto zwrócić też uwagę na oferowany serwis i wsparcie techniczne — jego odpowiednia jakość pozwoli nie tylko uniknąć błędów w początkowym okresie użytkowania, lecz również może skrócić czas, w jakim pracownicy nauczą się obsługi konkretnego programu. Wiele przedsiębiorstw, oferujących rozwiązania informatyczne dla firm, zapewnia również szkolenie personelu — warto skorzystać z tej opcji wówczas, gdy zależy nam na płynnym przejściu do nowego systemu.

Jaką rolę powinna odgrywać cena w procesie wyboru systemu informatycznego dla przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców zwraca uwagę przede wszystkim na cenę oprogramowania. Jest to ważny element oferty, nie powinien mieć jednak decydującej roli w procesie wyboru. Warto zauważyć, że niska cena może oznaczać w praktyce ograniczoną liczbę funkcji danego systemu oraz jego niewielką elastyczność. Dopasowanie go do konkretnych potrzeb może być w takiej sytuacji trudne lub wymagać dodatkowych nakładów pracy. W efekcie koszty takiego rozwiązania mogą być wyższe niż w przypadku oprogramowania nominalnie droższego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...