Skip to main content

Na co zwrócić największą uwagę przy doborze rolet zewnętrznych?

Dodaj komentarz

Jednym z najczęściej spotykanych sposobów zabezpieczania wnętrza naszych domów i mieszkań przed hałasem i utratą ciepła są rolety zewnętrzne. Warto wiedzieć, że niektóre z nich powinny być montowane już na etapie powstawania budynku mieszkalnego. Oczywiście bez problemu znajdziemy również wyroby, które mogą być instalowane w domu już istniejącym. Jak dobrać odpowiedni dla nas model?

rolety zewnętrzne

Rodzaje rolet a moment odpowiedni do ich montażu

Rolety natynkowe, zwane inaczej adaptacyjnymi, mogą być montowane w dowolnym momencie funkcjonowania domu lub mieszkania. Ich montaż polega na połączeniu ich z elewacją budynku lub elementami stolarki budowlanej. Nieco inaczej jest w przypadku modeli podtynkowych. Ich zastosowanie wymaga montażu elementów (najczęściej skrzynki rewizyjnej) pod powierzchnią elewacji. W związku z tym instalację tego typu rolety zewnętrznej najlepiej wykonać w trakcie prac budowlanych lub remontowych - dzięki temu unikniemy dodatkowych zniszczeń lub uszkodzeń.

Jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku rolet nadstawnych - ich montaż powinien być uwzględniony już w projekcie architektonicznym mieszkania, chociaż jest również możliwość ich zakupu i montażu w trakcie wymiany stolarki okiennej. Bardzo popularne w tym momencie rolety zewnętrzne (Bochnia), oferują bardzo duży wybór rolet na rynku. Właśnie dzięki stronie rolety zewnętrzne Bochnia zdecydowanie łatwiej będzie wybrać jak najlepszy rodzaj.

Zasilanie rolet zewnętrznych

Na rynku możemy spotkać zarówno rolety o mechanizmie manualnym, jak i sterowane i podnoszone elektrycznie. Pierwszy model charakteryzuje się wyższą ekonomiką działania - całość działań, związanych z jej funkcjonowaniem, oparta jest na mechanizmie ręcznym, najczęściej taśmowym lub korbowym.

Podniesienie cięższych modeli rolet zewnętrznych wymaga jednak znacznego wysiłku, dlatego też stosuje się w ich wypadku najczęściej mechanizmy elektryczne. Ułatwia to znacznie korzystanie z rolet, tym bardziej, że możliwe jest w ich wypadku zastosowanie sterowania zdalnego. Możliwe jest również zastosowanie rozwiązań sterujących ustawieniami rolet w całym domu lub mieszkaniu.

Rolety zewnętrzne i ochrona przed włamaniem

Wysoka wytrzymałość rolet zewnętrznych na uszkodzenia mechaniczne powoduje, że mogą one skutecznie zabezpieczyć dom przed działaniami włamywaczy. Na rynku spotyka się modele, posiadające certyfikat antywłamaniowy, potwierdzający skuteczność zapewnianej przez nie ochrony. Ich cechą charakterystyczną jest dodatkowe wzmocnienie pancerza, pozwalające na uzyskanie dodatkowo zwiększonej odporności na forsowanie przez osoby niepowołane. Wiele z nich posiada również specjalistyczne zabezpieczenia listew prowadnicy - uniemożliwia to podważenie całej konstrukcji.

Estetyka - jeden z kluczowych elementów

W trakcie wyboru rolety zewnętrznych nie sposób pominąć kwestii, związanych z ich wyglądem. Urządzenia te mają nie tylko chronić nasze pomieszczenia, lecz również komponować się odpowiednio z elewacją, dachem oraz stolarką otworową, zastosowaną w naszym domu lub mieszkaniu. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim dobór odpowiedniej kolorystyki. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania wyrobu - wpływa ona zresztą nie tylko na walory wizualne, lecz również na wygodę użytkowania i jego ekonomikę.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.