Skip to main content

Kiedy Twojemu pupilowi potrzebny jest psi behawiorysta?

Psy są pełnoprawnymi członkami wielu rodzin. Jako wierni towarzysze uczestniczą aktywnie w codziennym życiu. Wychowanie czworonoga jest jednak niemałym wyzwaniem dla niejednego właściciela. Część problemów związanych z niechcianymi zachowaniami pupila można z powodzeniem rozwiązać na własną rękę. Czasem jednak może okazać się, że profesjonalna pomoc jest wręcz niezbędna. Kiedy warto zasięgnąć porady psiego behawiorysty?

szkolenia dla psów Trójmiasto

Behawiorysta - czym się zajmuje?

Behawiorysta to osoba zajmująca się szkoleniem psów i rozwiązywaniem problemów behawioralnych. Posiada wiedzę biologiczną, psychologiczną, a także jest zaznajomiony z podstawami weterynarii. Jest to osoba, do której można zwrócić się w wielu różnorodnych sytuacjach. Na stronie www.uwierzwpsa.pl, oferująca swoje usługi Mirosława Kozakiewicz - zoopsycholog, proponuje nie tylko szkolenie psów, ale także pomoc przy wyborze szczeniaka. W takiej sytuacji przydatna może okazać się pomoc w wyborze odpowiedniej rasy, wychowaniu szczeniaka czy rozwiązaniu problemów z ciągnięciem na smyczy lub lękiem separacyjnym. Behawiorysta jest też w stanie ocenić przyczynę występującego problemu.

Kiedy skorzystać z pomocy behawiorysty?

Z pomocy behawiorysty można skorzystać w wielu różnorodnych sytuacjach. Coraz więcej osób decyduje się na spotkanie przed zakupem lub adopcją psa - behawiorysta pomoże dobrać zwierzaka, który dobrze odnajdzie się w danym środowisku. Będąc już opiekunem psa należy niezwłocznie skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą w przypadku zaobserwowania niepokojących zachowań, które obniżają komfort życia zarówno zwierzaka, jak i domowników. W szczególności fachowej interwencji wymagają problemy z lękiem separacyjnym, zaburzeniami snu, napadami paniki, zaburzeniami lękowymi, a nawet stanami depresyjnymi. Są to bowiem złożone zaburzenia, z którymi ciężko walczyć nie posiadając specjalistycznej wiedzy.

Pierwsze spotkanie - koniecznie w domu

Pierwsze spotkanie z psim behawiorystą nie powinno mieć miejsca na neutralnym terenie, którego pies nie zna. Zdecydowanie warto zaprosić behawiorystę do domu. Aby skutecznie pomóc zwierzakowi, musi on dokonać obserwacji psa w jego domowym środowisku. Analizy wymaga też relacja z opiekunem. Podczas pierwszego spotkania z reguły najpierw przeprowadzony zostaje wywiad. Pytania będą dotyczyły pochodzenia, wychowania psa, problemów zdrowotnych i diety. Często zalecona może też zostać kontrola weterynaryjna, aby wykluczyć zdrowotne przyczyny problemów behawioralnych.

Z reguły behawiorysta pomoże w ułożeniu planu treningowego, który pomoże rozwiązać występujący problem. Skoryguje też zachowania właściciela, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie ukochanego pupila. Nierzadko zdarza się również, że zalecone zostanie przearanżowanie wnętrza - czasem złe położenie legowiska może wpłynąć na brak komfortu zwierzaka, który jest nieustannie podenerwowany, ponieważ zwyczajnie się nie wysypia. Warto pamiętać o tym, żeby nie czekać z konsultacją do ostatniej chwili - im szybciej behawiorysta oceni problem zwierzaka, tym łatwiejsze będzie jego rozwiązanie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...