Skip to main content

Kiedy Twojemu pupilowi potrzebny jest psi behawiorysta?

Dodaj komentarz

Psy są pełnoprawnymi członkami wielu rodzin. Jako wierni towarzysze uczestniczą aktywnie w codziennym życiu. Wychowanie czworonoga jest jednak niemałym wyzwaniem dla niejednego właściciela. Część problemów związanych z niechcianymi zachowaniami pupila można z powodzeniem rozwiązać na własną rękę. Czasem jednak może okazać się, że profesjonalna pomoc jest wręcz niezbędna. Kiedy warto zasięgnąć porady psiego behawiorysty?

szkolenia dla psów Trójmiasto

Behawiorysta - czym się zajmuje?

Behawiorysta to osoba zajmująca się szkoleniem psów i rozwiązywaniem problemów behawioralnych. Posiada wiedzę biologiczną, psychologiczną, a także jest zaznajomiony z podstawami weterynarii. Jest to osoba, do której można zwrócić się w wielu różnorodnych sytuacjach. Na stronie www.uwierzwpsa.pl, oferująca swoje usługi Mirosława Kozakiewicz - zoopsycholog, proponuje nie tylko szkolenie psów, ale także pomoc przy wyborze szczeniaka. W takiej sytuacji przydatna może okazać się pomoc w wyborze odpowiedniej rasy, wychowaniu szczeniaka czy rozwiązaniu problemów z ciągnięciem na smyczy lub lękiem separacyjnym. Behawiorysta jest też w stanie ocenić przyczynę występującego problemu.

Kiedy skorzystać z pomocy behawiorysty?

Z pomocy behawiorysty można skorzystać w wielu różnorodnych sytuacjach. Coraz więcej osób decyduje się na spotkanie przed zakupem lub adopcją psa - behawiorysta pomoże dobrać zwierzaka, który dobrze odnajdzie się w danym środowisku. Będąc już opiekunem psa należy niezwłocznie skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą w przypadku zaobserwowania niepokojących zachowań, które obniżają komfort życia zarówno zwierzaka, jak i domowników. W szczególności fachowej interwencji wymagają problemy z lękiem separacyjnym, zaburzeniami snu, napadami paniki, zaburzeniami lękowymi, a nawet stanami depresyjnymi. Są to bowiem złożone zaburzenia, z którymi ciężko walczyć nie posiadając specjalistycznej wiedzy.

Pierwsze spotkanie - koniecznie w domu

Pierwsze spotkanie z psim behawiorystą nie powinno mieć miejsca na neutralnym terenie, którego pies nie zna. Zdecydowanie warto zaprosić behawiorystę do domu. Aby skutecznie pomóc zwierzakowi, musi on dokonać obserwacji psa w jego domowym środowisku. Analizy wymaga też relacja z opiekunem. Podczas pierwszego spotkania z reguły najpierw przeprowadzony zostaje wywiad. Pytania będą dotyczyły pochodzenia, wychowania psa, problemów zdrowotnych i diety. Często zalecona może też zostać kontrola weterynaryjna, aby wykluczyć zdrowotne przyczyny problemów behawioralnych.

Z reguły behawiorysta pomoże w ułożeniu planu treningowego, który pomoże rozwiązać występujący problem. Skoryguje też zachowania właściciela, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie ukochanego pupila. Nierzadko zdarza się również, że zalecone zostanie przearanżowanie wnętrza - czasem złe położenie legowiska może wpłynąć na brak komfortu zwierzaka, który jest nieustannie podenerwowany, ponieważ zwyczajnie się nie wysypia. Warto pamiętać o tym, żeby nie czekać z konsultacją do ostatniej chwili - im szybciej behawiorysta oceni problem zwierzaka, tym łatwiejsze będzie jego rozwiązanie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.