Przejdź do głównej treści

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

Pompy ciepła można spotkać w wielu polskich domach. Jednym z najpopularniejszych rodzajów takich urządzeń są modele gruntowe, czyli wykorzystujące energię zgromadzoną w gruncie do ogrzewania budynków. Jakie są zalety takich systemów? Dlaczego warto się nimi zainteresować? Wyjaśniamy!

Pompa ciepła gruntowa zalety

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli energię zgromadzoną w gruncie. Pozyskane i przetworzone ciepło jest używane do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Zajrzyj na pompagruntowa.pl, aby zyskać więcej cennych informacji na temat gruntowych pomp ciepła. Pod tym adresem znajdziesz również aktualne rankingi najlepszych firm w Polsce zajmujących się montażem pomp ciepła gruntowych

To jedne z najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych. Wynika to z tego, że pompa gruntowa pobiera ciepło z ziemi, czyli ze źródła, w którym temperatura jest stosunkowo stabilna przez cały rok.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła działa na zasadzie wymiany ciepła pomiędzy gruntem a budynkiem. Proces ten składa się z kilku kluczowych etapów:

  • Pozyskiwanie ciepła z gruntu

W gruncie instaluje się wymiennik ciepła w postaci kolektora poziomego (rur zakopanych płytko na dużej powierzchni) lub sondy pionowej (głębokich odwiertów).
W rurach tych krąży czynnik roboczy (np. glikol), który pochłania ciepło z ziemi.

  • Sprężanie czynnika roboczego

Ciepło pobrane z gruntu trafia do pompy ciepła, gdzie czynnik chłodniczy odparowuje i przechodzi w stan gazowy.
Następnie sprężarka zwiększa jego ciśnienie, co powoduje wzrost temperatury.

  • Oddawanie ciepła do instalacji w budynku

Gorący czynnik roboczy przepływa przez wymiennik ciepła, oddając energię do instalacji grzewczej (np. ogrzewania podłogowego lub zbiornika ciepłej wody użytkowej).

  • Powrót czynnika 

Po oddaniu ciepła, czynnik roboczy ulega rozprężeniu, jego temperatura spada i wraca do wymiennika gruntowego, aby ponownie pobrać ciepło z ziemi.

Po zakończenie tego procesu cały cykl rozpoczyna się od nowa.

Gruntowa pompa ciepła montaż

Jakie korzyści daje gruntowa pompa ciepła?

Inwestycja w gruntową pompę ciepła może przynieść wiele korzyści. Sprawdź, co możesz zyskać. 

  • Oszczędności — wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Pompa ciepła potrzebuje do pracy jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej.
  • Niezależność — własna instalacja OZE pozwala uniezależnić się od komercyjnych dostawców  energii.
  • Efektywność energetyczna – wysoka sprawność (COP) oznacza, że taka instalacja OZE jest wysoce sprawna i efektywna w działaniu.  
  • Ekologia – brak emisji spalin, niskie zużycie energii elektrycznej, a także możliwość zasilania energią odnawialną (np. z fotowoltaiki). 
  • Stabilność działania – temperatura gruntu jest stabilna przez cały rok, a to zapewnia efektywne działanie pompy ciepła niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pompa ciepła to przede wszystkim korzyści finansowe w długim okresie. Chociaż początkowy koszt instalacji jest wysoki, niskie opłaty eksploatacyjne pozwalają na zwrot inwestycji w kilka lub kilkanaście lat.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo przydatny artykuł! Właśnie zaczynam rozglądać się za mieszkaniem i zastanawiałam się, czy warto skorzystać ...
Bardzo wartościowy wpis! Konkretne informacje o wyposażeniu sal konferencyjnych, które są kluczowe przy organizacji wydarzeń. ...
Ostatnio przeprowadzałam się do Katowic do Wrocławia i skorzystałam z usług firmy MK Logistyka. Powiem ...
Artykuł prezentuje wiele modeli pomp ciepła, ale moim zdaniem pompy powietrzne wydają się najrozsądniejsze dla ...
Hania 7 miesięcy temu Czym jest alpinistyczne mycie okien?
Alpinistyczne mycie okien by się bardzo przydało w biurze w Krakowie, w którym pracuje! Może ...