Skip to main content

Jakie korzyści możesz uzyskać dzięki kompensacji mocy biernej w swojej firmie?

Wiele firm wydaje co miesiąc ogromne pieniądze na opłacenie rachunków za energię elektryczną. Niestety obecna sytuacja gospodarcza każe nam myśleć, że w najbliższym czasie koszty, jakie poniesiemy za energię elektryczną, będzie jedynie rosnąć. Z tego powodu dobrze jest, już dziś myśleć o tym, jak można zoptymalizować swoje koszty związane z elektrycznością. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia nam nieco zaoszczędzić na rachunkach za energię, jest kompensacja mocy biernej, która również poprawia trwałość sieci. W tym artykule postaramy się przedstawić korzyści płynące z kompensacji mocy biernej.

Czym jest moc bierna?

Zacznijmy może od tego, czym jest moc bierna. Okazuje się bowiem, że każdy obwód pracy posiada moc czynną, bierną oraz pozorną. Moc bierna występuje między źródłem energii a jego odbiornikiem. Charakterystyczne dla mocy biernej jest natomiast to, że nie jest ona zużywana, tylko cały czas przepływa tam i z powrotem. Moc bierną możemy także podzielić na moc bierną indukcyjną oraz pojemnościową. Bez mocy biernej nie jest możliwa prawidłowa praca urządzeń, jednak jest ona odpowiedzialna za obciążenie źródła prądu, co powoduje starty ciepła.

Po co kompensować moc bierną?

Moc bierną należy kompensować, ponieważ jej zbyt duży przepływ w sieci negatywnie działa na jej przepustowość i powoduje straty energii odbiornikach, transformatorach oraz sieciach. Z tego powodu zostało wydane zarządzenie na temat racjonalnego gospodarowania energią elektryczną, które jasno określa, jak należy korzystać z mocy biernej. W celu kompensacji tej mocy stosuje się baterie kondensatorów oraz baterie dławików indukcyjnych. 

Aby nasze urządzania do kompensacji mocy biernej dobrze działały, to muszą być odpowiednio dobrane. Z tego powodu warto skorzystać z usług odpowiednich fachowców. Polecaną firmą jest TRE-ELEKTRYK, która oferuje pomiary instalacji elektrycznych, serwis stacji transformatorowych TRE-ELEKTRYK oraz omawianą kompensację mocy biernej. Dzięki profesjonalnej pomocy, wasze urządzania do kompensacji będą działać przez długi czas, dzięki czemu koszty za ich zakup szybko powinny się zwrócić. Fachowcy dokonają również prawidłowej instalacji i zapewnią serwis w razie jakichkolwiek usterek.

Korzyści płynące z kompensacji mocy biernej

Jeżeli w naszej umowie są zawarte limity związane z przekraczaniem tego, ile mocy biernej używamy, to mogą być naliczane na naszą firmę dodatkowe opały. Warto więc sprawdzić, czy takie kary finansowe nie zostały na nas nałożone. Jeśli tak się stało, warto zainteresować się kompensacją mocy biernej, aby nasza firma miesiła się w limitach ustalonych przez operatora sieci elektrycznej. Kary finansowe są również naliczane za wprowadzanie do sieci energii biernej pojemnościowej, o czym wielu klientów nie zdaje sobie sprawy. Czasem kary finansowe za moc bierną, mogą stanowić nawet 30% całej wysokości opłaty. Zainwestowanie wiec w kompensacje mocy biernej, wyeliminuje koszty związane z karami, a dodatkowo zmniejszy nasze rachunki za moc czynna o nawet 7 procent.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Radosław · 1 lat temu
    Fajny artykuł 👍 Już od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym, jak obniżyć koszty związane z energią elektryczną. Przyznam, że pomysł, jakim jest kompensacja mocy biernej jest dla mnie kompletnie obcy. Muszę chyba zgłębić temat, bo okazuje się, że naprawdę można na tym zaoszczędzić.. 🤔

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...