Skip to main content

Jak zorganizować ślub na plaży?

1 komentarz

Ślub dla wielu osób jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Właśnie dlatego miejsce, w którym poorganizujemy to niezwykłe przyjęcie jest szczególnie ważne. W Stanach Zjednoczonych od wielu lat istnieje możliwość zorganizowania ślubu na plaży. Jest to niezwykle popularna i atrakcyjna forma na przeprowadzenie ceremonii ślubnej. Od pewnego czasu również w naszym kraju istnieje możliwość zorganizowania takiej ceremonii właśnie na plaży. Jeżeli więc jesteś zainteresowany właśnie takim ślubem, to w tym artykule postaramy się wyjaśnić jak zorganizować ślub na plaży. 

EnRoute Fotograf Gdańsk

Jakie warunki trzeba spełnić, organizując ślub na plaży?

Od 2015 roku można w naszym kraju organizować ślub cywilny poza murami urzędu stanu cywilnego. Nie oznacza to jednak, że ceremonie można zorganizować w całkowicie dowolnym miejscu. Przepisy wyraźnie podkreślają, że ceremonia powinna zostać zorganizowana w miejscu, w którym nie będzie zakłócana powaga tej ceremonii, a goście będą czuli się bezpiecznie. W gruncie rzeczy oznacza to, że chcąc zorganizować ślub na plaży, musimy znaleźć miejsce odosobnione. Nie da się więc zorganizować tej uroczystości w bezpośrednim kontakcie z jakimś kąpieliskiem, ponieważ urzędnik się na to nie zgodzi.

Koszty i formalności

Ślub na plaży nie należy do najtańszych. Każdy, kto zdecyduje się przyjąć sakrament małżeństwa właśnie w takiej formie, musi się liczyć z dodatkową opłatą w wysokości 1000 złotych dla urzędnika stanu cywilnego. Kolejną sprawą jest załatwienie sobie wydzierżawienia kawałka plaży. Taka usługa również najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami. Plażę można najczęściej wydzierżawić od urzędu miasta, gminy, osoby prywatnej lub hotelu. Koszt takiej dzierżawy to najczęściej 500 złotych, jednak niektóre miejscowości wydzierżawiają plaże za darmo w ramach promocji miasta. Istnieje również możliwość zorganizowania takiego ślubu na plaży przy pomocy specjalizującej się w tej dziedzinie firmy. Wtedy oczywiście koszty są dużo większe, jednak my nie musimy martwić się załatwianiem formalności. Większość par, które chcą pobrać się na piasku w Polsce, decydują się na ślub na plaży w Gdańsku lub w okolicznych miejscowościach. Jeżeli ślub chcemy wziąć za granicą, to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, jakie formalności trzeba w związku z tym spełnić. Mimo tego, że ślub będziemy brać za granicą, to udzielić nam go może jedynie polski konsul lub urzędnik stanu cywilnego. 

Organizacja

Gdy macie załatwione wszelkie formalności, to możecie przejść do bezpośredniej organizacji. Przede wszystkim poinformuje swoich gości o nietypowym miejscu ślubu. Plaże należy także w odpowiedni przygotować, dlatego w tym celu dobrze jest wynająć namiot lub specjalną altankę. Warto także zbudować drewniany podest, po którym goście będą mogli bezpiecznie dostrzec na miejsce ceremonii. Dobrym pomysłem jest, także wynajęcie noclegu blisko morza dla gości, aby nie mieli oni daleko na miejsce ceremonii.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Julia · 5 miesięcy temu
    Ten ważny dzień miał dla nas miejsce ponad dwa lata temu, ale właściwie codziennie do niego wracamy dzięki zdjęciom wykonanym na sesji przez En Route Photography wiszącym u nas w mieszkaniu na ścianach. Mieliśmy okazję korzystać z sesji fotograficznej z całą rodziną, również na plaży https://enroutephotography.eu/oferta/sesje-rodzinne-i-ciazowe i jesteśmy również zadowoleni. Kiedy tylko spojrzymy na te cudowne ujęcia przypominamy sobie z mężem te piękne chwile i wydaje nam się jakby to było wczoraj.