Skip to main content

Jak wygląda prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne są zazwyczaj instalowane na różnego rodzaju zadaszeniach, na dachach budynków lub jako instalacje wolnostojące. Bardzo ważne jest, aby panel fotowoltaiczny został zainstalowany w miejscu, gdzie będzie docierała jak największa ilość bezpośredniego światła słonecznego. Mając na uwadze prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych, należy pamiętać, że funkcjonują one z optymalną wydajnością, gdy są umieszczone w bezpośrednim świetle słonecznym. Dlatego, instalując system energii słonecznej, należy starać się umieścić panele fotowoltaiczne bezpośrednio pod południowym słońcem, aby uzyskać maksymalną moc z każdej jednostki fotowoltaicznej.

Przed rozpoczęciem instalacji należy usunąć wszelkie przeszkody utrudniające dostęp do światła słonecznego. Wymaga to usunięcia niepotrzebnych przeszkód i przedmiotów, takich jak na przykład gałęzie, które mogą blokować dostęp światła słonecznego do jednostki solarnej. Należy również wyznaczyć ścieżkę słońca i upewnić się, że żaden obiekt nie rzuca cienia na panele fotowoltaiczne, ponieważ cień może mieć również negatywny wpływ na wydajność zamontowanej instalacji solarnej. Ponadto należy zaopatrzyć się w odpowiednie uchwyty mocujące, takie jak uchwyty na słupy, uchwyty dachowe i uchwyty podtynkowe. Używając tych uchwytów, można zainstalować panel fotowoltaiczny na dachu budynku, na  kamperze lub z boku słupa. Można je nawet zainstalować jako oddzielną jednostkę. Powinno się też określić, jakie jest zapotrzebowanie na moc, rozmiar potrzebnej baterii słonecznej i rozmiar przewodów. Aby montaż paneli był bezpieczny i skutkował długoletnią oszczędnością finansową warto zwrócić się do fachowców w tej dziedzinie. Firmą profesjonalną i wartą uwagi jest Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o., mieszcząca się w Lublinie, przy ul. ul. Willowej 42a (693 345 471). Nie wolno zapominać, że prawidłowe dobranie i montaż przewodów zapobiegnie ich przegrzaniu i zapewni maksymalny transfer energii do akumulatorów, dzięki czemu w pełni wykorzystamy możliwości paneli.

Prawidłowe etapy przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej do celów komercyjnych i domowych. W obu przypadkach są instalowane na dachu w celu uzyskania maksymalnej możliwej ilości światła słonecznego i wygenerowania maksymalnej ilości energii elektrycznej z systemu. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich paneli fotowoltaicznych koniecznie wejdź w link do zaufanego źródła, gdzie autor artykułu tłumaczy, które z paneli są najbardziej wydajne oraz co decyduje o tej wydajności. Aby przeprowadzić prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych, powinien on przebiegać w następujących etapach: 

Przygotowanie do instalacji

Pierwszym krokiem jest zamocowanie wsporników, które będą podtrzymywać panele słoneczne. W zależności od potrzeb mogą to być uchwyty dachowe lub wpuszczane. Należy zwrócić uwagę na kierunek, w którym będą instalowane. W Polsce można przyjąć kąt nachylenia kolektorów równy 30° w miesiącach od maja do sierpnia, a 60° w sezonie zimowym, co daje w całorocznym uśrednieniu ok. 40-45°. 

Montaż paneli fotowoltaicznych 

Kolejnym krokiem jest przymocowanie paneli  do konstrukcji montażowej. Dokonuje się to poprzez dokręcenie nakrętek i śrub. Należy zadbać o to, aby cała konstrukcja była bezpieczna, stabilna i by mogła funkcjonować przez długi czas. 

Wykonanie instalacji elektrycznej

Następnym krokiem jest wykonanie instalacji elektrycznej. W tym przypadku można wykorzystać uniwersalne złącza, takie jak na przykład MC4, które dobrze sprawdzają się w montażu okablowania, ponieważ można je podłączyć do wszystkich typów paneli fotowoltaicznych. Panele mogą być elektrycznie połączone ze sobą w szereg.

Podłączenie systemu do falownika solarnego

Teraz należy przystąpić do podłączenia systemu do inwertera solarnego. Przewód dodatni z panelu powinien być podłączony do dodatniego zacisku falownika, a przewód ujemny do ujemnego zacisku falownika. Inwerter solarny jest następnie podłączany do baterii słonecznej i wejścia sieciowego w celu wytworzenia energii elektrycznej.

Podłączenie falownika solarnego i akumulatora solarnego

Kolejnym krokiem jest podłączenie inwertera solarnego i baterii słonecznej. Na tym etapie można wykorzystać akumulator, który może okazać się przydatny w systemie solarnym off-grid do przechowywania zapasowej energii elektrycznej. 

Podłączenie falownika solarnego do sieci

Na tym etapie realizuje się podłączenie inwertera do sieci. W celu wykonania tego połączenia używa się zwykłej wtyczki do podłączenia do głównej rozdzielnicy zasilania. Przewód wyjściowy jest podłączony do panelu elektrycznego, który dostarcza energię elektryczną do wybranego obiektu.                 

Uruchomienie inwertera solarnego 

Teraz, gdy wszystkie przewody i połączenia elektryczne są wykonane, nadszedł czas, aby włączyć falownik poprzez włączenie głównego przełącznika w domu. Większość inwerterów solarnych jest wyposażona w cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje statystyki dotyczące produkcji i wykorzystania jednostki solarnej.

Instalując panele fotowoltaiczne, należy pamiętać też o wymogach bezpieczeństwa. Instalator, który prawidłowo stosuje prawne środki bezpieczeństwa nałożone na prace dekarskie, może pobrać niewielką dodatkową opłatę. Jest to jednak sprawa życia i śmierci, ponieważ oszczędzanie na bezpieczeństwie to igranie z własnym życiem. W przypadku naruszeń inspektor odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie instalacji może nawet nakazać wstrzymanie prac.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paulina · 7 miesięcy temu
    Montaż paneli fotowoltaicznych to świetne wykorzystanie energii słonecznej. Jeśli kiedyś uda mi się wybudować swój dom na pewno zainwestuję w fotowoltaikę! Dzięki za ciekawy artykuł! 

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...