Jak wygląda organizacja czasu wolnego seniora w domu opieki?
Codzienne trudności życiowe sprawiają, że starsze osoby popadają w stany apatyczne. Często towarzyszy im także przygnębienie i ogólny smutek. Do dobrego funkcjonowania seniorzy potrzebują aktywnej rozrywki, która sprawi ogrom przyjemności, pozwoli na oderwanie się od monotonii dnia codziennego, a także dostarczy pożądanej przez wszystkich radości.
Jak wybrać dom seniora?
Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego domu seniora, kierujemy się przede wszystkim standardem opieki medycznej i warunkami lokalowymi. Warto jednak zwrócić uwagę na formy aktywizacji osób starszych w danym miejscu. Polecamy przyjrzeć się ofercie krakowskiego domu seniora https://holi-care.pl/dom-seniora-krakow/, który zapewnia swoim podopiecznym różnorodne formy spędzania wolnego czasu, m.in. warsztaty i terapie zajęciowe oraz inne interesujące zajęcia.
Jak organizowany jest czas osoby starszej w domach seniora?
Warto wiedzieć, że osoby starsze mogą wykonywać wiele różnorodnych czynności. Ograniczenia spowodowane wiekiem, chorobami zdają się być nieistotne. Rodzaj wykonywanej aktywności może być bez problemu dostosowany do sprawności psychofizycznej osób starszych.
W domach seniora często organizowane są twórcze aktywności z zakresu terapii zajęciowej. Podczas zajęć tego typu każdy ma możliwość dopasowania aktywności do swoich indywidualnych uzdolnień. Aktywności twórcze pomagają w zwalczeniu nudy, ale także przyczyniają się do włączenia osób starszych do normalnego rytmu życia.
Jakie formy aktywności można spotkać w domach seniora?
Najczęściej spotykaną w domach seniora formą aktywności jest terapia zajęciowa. Jednym z rodzajów terapii zajęciowej jest przeprowadzanie jej poprzez prace manualne, czyli ergoterapia. Zaliczamy do niej m.in. prace związane z haftowaniem, krawiectwo, tkactwo, wykonywanie naczyń ceramicznych, wyplatanie koszy (wikliniarstwo), ręczne prace ogrodowe, a nawet drobne stolarstwo.
Kolejną formą terapii zajęciowej, często spotykaną w pracy ze starszymi osobami jest socjoterapia. Jest to terapia towarzyska, przeprowadzana w grupach. W socjoterapii wykorzystywane są m.in. taniec i ruch sceniczny, trening umiejętności społecznych, rekreacja i terapia poprzez zabawę.
Najczęściej wykorzystywaną formą aktywizowania seniorów jest terapia wykorzystująca kulturę i sztukę, czyli arteterapia. Tu spotkamy aktywności takie jak: rzeźba, rysunek, malarstwo, grafika, dekoratorstwo, ale także terapię tańcem, filmoterapię, teatroterapię czy biblioterapię.
Organizacja czasu podopiecznym w domach spokojnej starości
Dobierając aktywności dla osób starszych, należy brać pod uwagę przede wszystkim chęci i możliwości seniora. Należy jednak pamiętać, że proponowane zajęcia powinny być dostosowane do zainteresowań i odpowiadać na jego naturalną potrzebę bycia zauważonym i potrzebnym.
Celem zajęć aktywizujących powinno być także dostarczenie starszej, schorowanej osobie maksymalnej rozrywki. Pamiętajmy jednak, że starsze osoby najlepiej czują się w aktywnościach znanych i nie zawsze są otwarte na rewolucyjne zmiany.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Moda związana z wystrojem wnętrz
-
Mezoterapia w znaczeniu medycznym oraz kosmetycznym
-
Jak zaprojektować odpoczynek?
-
Znicze - światełko pamięci
-
Szkło lacobel, drzwi szklane, szklane kabiny - nowoczesne wnętrza
Najnowsze wpisy:
-
Nauka jazdy na łyżwach – dla dorosłych czy tylko dla dzieci?
-
Dlaczego regularne pranie tapicerki jest kluczowe dla zdrowia Twojej rodziny?
-
Rolety plisowane – stylowe i praktyczne osłony okienne do każdego domu
-
Koncentrator tlenu - nowy czy z wypożyczalni?
-
Czy warto skorzystać z usług radcy prawnego przed zakupem mieszkania?