Skip to main content

Jak przekonać ważną dla nas osobę do pójścia na psychoterapię?

Często zdarza się, że zauważamy pewne objawy zaburzeń psychicznych, które dręczą osoby z naszego otoczenia. Naturalnym jest, że w takiej sytuacji chcemy pomóc, na tyle, na ile jest to możliwe. W przypadku poważnych problemów konieczna jest jednak pomoc specjalisty. Problem w tym, że wizyta u psychoterapeuty może powodować u wielu osób sceptyczne nastawienie. Jak przekonać ważną dla nas osobę do pójścia na psychoterapię?

Jak wspierać bliskich w kryzysie?

W jakich sytuacjach należy udać się do psychologa?

Do podstawowych objawów, które wskazują na konieczność odbycia wizyty u psychoterapeuty, zaliczają się między innymi wyraźne problemy z emocjami. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przewlekłe przygnębienie, wyraźny smutek, czy wahania nastrojów, które obserwujemy od dłuższego czasu. Mogą wskazywać na wyraźne problemy wewnętrzne. Innym przykładem może być niepokojące, dziwne zachowanie. Jeżeli ktoś z naszego bliskiego otoczenia zachowuje się podejrzanie, możemy podejrzewać, że coś jest nie tak. Wcale nie musi być to jednak kwestia depresji, czy innych problemów emocjonalnych. W najtrudniejszych przypadkach w grę wchodzić mogą bowiem także wyraźne uzależnienia od substancji psychoaktywnych. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skorzystać z Pomoc psychologiczna - psychoterapia indywidualna Warszawa, by jak najszybciej rozwiązać swoje problemy.

Dlaczego obawiamy się wizyty u psychoterapeuty?

Pomimo iż w obecnych czasach ogromna część społeczeństwa zmaga się z problemami, takimi jak depresja, czy zaburzenia lękowe, wiele osób wciąż obawia się wizyty u psychoterapeuty. Z czego wynika ten stan rzeczy? Przede wszystkim wiele osób martwi się zjawiskiem napiętnowania ze strony otoczenia. Wynika to więc z obawy przed opinią innych ludzi. Spory odsetek społeczeństwa cechuje się również problemem w postaci bagatelizowania własnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Często zaprzeczamy objawom, z którymi się zmagamy, jednocześnie przekonując się, że wszystko w naszym życiu jest w porządku.

Jak przekonać bliską osobę do terapii?

Jak przekonać ważną dla nas osobę do pójścia na psychoterapię?

Jeżeli wspomniane wcześniej zaburzenia psychiczne dotyczą osobom z naszego bliskiego otoczenia, często staramy się pomóc, chociażby poprzez wsparcie czy dobrą radę. Najlepszą możliwością jest zachęcenie naszych bliskich do wizyty u psychoterapeuty. Jak skutecznie przekonać daną osobę do pójścia na terapię? Przede wszystkim nie możemy wywierać nacisku, zmuszając do pójścia do psychologa. Warto zacząć od szczerej, spokojnej rozmowy, podczas której wyjaśnimy towarzyszące nam objawy, zaproponujemy dobrego specjalistę i zasugerujemy nasze wsparcie podczas wizyty u psychologa. Pozwólmy też drugiej stronie na wypowiedź i wyrażenie swoich uczuć czy emocji.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Skuteczność terapii jest w znacznym stopniu uzależniona od wiedzy i doświadczenia terapeuty. Warto skorzystać z polecanych specjalistów, którzy posiadają bogaty zasób pozytywnych opinii od pacjentów. Pierwsza wizyta powinna umożliwiać oswojenie się z sytuacją. Dzięki temu bliska nam osoba będzie mogła na spokojnie zapoznać się z nurtem terapii, a przede wszystkim sprawdzić, czy współpraca z danym psychologiem będzie poprawnie się układać.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...