Skip to main content

Holowanie auta - co musisz wiedzieć?

1 komentarz

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej raz był świadkiem (lub sam doświadczył) sytuacji, w której samochód stanął i...już nie chciał ruszyć. Takie chwile mogą być nie tylko kłopotliwe pod względem samego samochodu, który blokuje ruch na drodze, ale również przysporzyć sporo stresu. Jak więc powinniśmy zachować się w takiej chwili i do kogo powinniśmy zadzwonić po pomoc? Czy lepiej będzie, jeśli sami spróbujemy rozwiązać problem, a może warto skorzystać z holowania?

autoholowanie Wrocław

Holowanie samochodu - na własną rękę czy z pomocą specjalisty? 

W takiej sytuacji posiadamy tak naprawdę jedynie dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest wykonanie telefonu do znajomej osoby. Jest to dobry pomysł, pod warunkiem że odległość między nią, a niesprawnym pojazdem nie jest zbyt duża. Wtedy możemy ją poprosić o zaciągnięcie nas do najbliższego warsztatu samochodowego. Niekiedy jednak taka pomoc znajomego nie zawsze będzie możliwa. Odległość może być zbyt duża albo możemy znajdować się na autostradzie, na której nie wolno holować pojazdów.

Dlatego w niektórych sytuacjach, warto skorzystać z drugiej możliwości, jaką jest pomoc specjalistów. Profesjonalna autolaweta Wrocław zapewnia wyszkoloną obsługę, świadczącą najwyższej jakości usługi w każdych warunkach drogowych i pogodowych. Dzięki temu, że zdecydujemy się na wynajęcie lawety, która zawiezie nasz pojazd do mechanika, możemy być pewni, że bezpiecznie pozbędziemy się samochodu blokującego ruch drogowy, a wszystko to odbędzie się w zgodzie z przepisami.

laweta tir Wrocław

Jakie są zasady holowania pojazdów?

  • Prędkość w terenie zabudowanym podczas holowania nie może przekraczać 30km/h.
  • Prędkość poza terenem zabudowanym ograniczona jest do 60km/h.
  • Zarówno holujący, jak i holowany powinni mieć włączone światła mijania.
  • Na połączeniu sztywnym odległość między samochodami musi mieścić się w przedziale od 4 do 6 metrów.
  • Z kolei na połączeniu sztywnym odległość między pojazdami nie może przekraczać 3 metrów.
  • Za tylną szybą samochodu holowanego powinien zostać umieszczony trójkąt ostrzegawczy, który nie może zostać zasłonięty niczym innym. Najlepiej, przed rozpoczęciem holowania jest samodzielnie upewnić się, że będzie on dobrze widoczny dla innych kierowców.
  • Samochód holowany nie powinien włączać świateł awaryjnych, ponieważ jest to niezgodne z przepisami ruchu drogowego.

Pomoc drogowa — holowanie pojazdu

Holowanie pojazdu nie zawsze może być możliwe do wykonania. W szczególności koleżeńska pomoc może okazać się niezgodna z przepisami. Holowanie pojazdów na autostradzie czy z niesprawnymi hamulcami albo układem kierowniczym również jest zabroniona. Podczas holowania należy również pamiętać o tym, aby za tylną szybą holowanego pojazdu znalazł się trójkąt ostrzegawczy. Między innymi ze względu na skomplikowanie sprawy, najlepszym rozwiązaniem pozostaje wezwanie lawety, dzięki czemu w awarii pomogą nam specjaliści, którzy znają przepisy, a także pomogą nam oszczędzić niepotrzebnych nerwów.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    jan_sbl99 · 1 lat temu
    Bardzo przydatny artykuł. Co prawda jestem młodym kierowcą i jeszcze nigdy (na szczęście!) nie miałem potrzeby korzystać z lawety ani holować samochodu, jednak to potrzebna wiedza, gdyż życie bywa nieprzewidywalne. Myślę, że każdy powinien zapoznać się z tym tematem.👍