Skip to main content

Gdzie sprawdzi się system ERP?

Protoplastą dzisiejszego systemu ERP, było oprogramowanie MRP, które dynamicznie rozwijało się aż do lat 90. Było to innowacyjne rozwiązanie, które pomagało przedsiębiorstwom planowanie potrzeb materiałowych. Programy klasy MRP, pomagały lepiej przewidywać dostawy i trafniej określać zapotrzebowanie na materiały potrzebne w procesie produkcji. Tego typu środki, sprawdzały się tylko w skąpym wycinku rynku. Dzisiejszy system i oprogramowanie klasy ERP, pozwala już na wykorzystanie go w każdej branży. Jakie funkcje spełnia ten system i gdzie możemy oczekiwać najlepszych rezultatów po jego wdrożeniu?

System ERP aplikacja

Czym jest system ERP?

ERP jest skrótem z ang. Enterprise Resources Planning, co w tłumaczeniu oznacza - planowanie zasobów w przedsiębiorstwie. Pod tym pojęciem, kryją się takie czynności jak kontrola i zarządzanie najważniejszymi zasobami i procesami, w każdym obszarze biznesowym przedsiębiorstwa: finanse, księgowość, kadry, sprzedaż, zaopatrzenie, produkcja, magazyn. Przy czym należy wspomnieć, że zasoby firmy to nie tylko materiały, ale również zasoby ludzkie i finansowe. Przewiduje się, że kierunek rozwoju systemów tej klasy, będzie opierał się na technologiach webowych - obsługiwanych przez przeglądarkę internetową, oraz technologie chmurowe. Dodatek, jakim jest aplikacja ERP pomaga w obsłudze finansów, produkcji, a także zarządzania relacjami z klientami. Aplikacje te nie pracują tylko na jednej bazie danych, ale dają możliwość komunikacji z główną bazą danych całego systemu ERP firmy.

Działanie systemu ERP w firmie

Charakterystycznym wyróżnikiem tego systemu, jest praca na jednej bazie danych. Oznacza to, że dane wprowadzone w danym obszarze (np.handlu), są widoczne w czasie rzeczywistym przez innych użytkowników. Więcej na temat systemów ERP przeczytasz w artykule: https://www.mpolka.pl/blog/co-to-jest-i-do-czego-sluzy-system-erp-od-firmy-odl, gdzie opisano najważniejsze zagadnienia związane z tym oprogramowaniem. W zależności od wielkości i struktury firmy w jakiej został wdrożony system ERP, można spotkać się z różnymi jego zastosowaniami:

  • program chmurowy do zarządzania małym i mikroprzedsiębiorstwem,
  • zintegrowany program dla małych i średnich firm, biur rachunkowych,
  • zintegrowane oprogramowanie dla dużych i średnich firm produkcyjnych, handlowych, usługowych,
  • platforma procesowa dla międzynarodowego biznesu,
  • wielojęzyczna platforma ERP dla firm o rozproszonej strukturze firmy i powiązań handlowych.

Gdzie systemy ERP, zyskały największą popularność?

Na Polskim rynku istnieje około 50 różnych systemów ERP. Do najpopularniejszych systemów znajdujących się w pierwszej dziesiątce, należy wymienić: SAP, Oracle, Microsoft Dynamics, Cinetic. O popularności danego systemu nie decyduje sama liczba wdrożeń, a suma dobrze udokumentowanych adaptacji w danych firmach. Ze względu na wysokie koszty i niezerowe ryzyko niepowodzenia wdrożeń, wiele firm zwleka z wprowadzaniem tego typu innowacji. Dlatego zintegrowane systemy ERP znalazły szerokie zastosowanie m.in. w bankowości, funduszach czy handlu, gdzie system sprawnie zarządza całym procesem i relacjami z klientem. Z kolei modułowe systemy ERP cieszą się duża popularnością w logistyce czy zakładach przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z większą złożonością procesów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam wrażenie, że ludzie strasznie często zapominają, że jak już kupią klimatyzator, to muszą go ...
Lucyna 1 miesięcy temu Znicze - światełko pamięci
Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak rozwija się technika! Nie wiedziałam wcześniej, że są ...
Przez ostatnie lata widzi się coraz więcej podnośników. To super sprawa, że coraz więcej ludzi ...
Roksana 1 miesięcy temu Jak zaprojektować odpoczynek?
Długo nie miałam rolet w wynajmowanym mieszkaniu. Głupio było też prosić właścicieli o montaż, ale ...
Olaf 3 miesięcy temu Moda związana z wystrojem wnętrz
Trendy z roku na rok się zmieniają... Ciekawie się czyta o trendach we wnętrzach z ...