Skip to main content

Dlaczego szkolenia BHP i PPOŻ. są tak ważne?

1 komentarz

Gdy tylko rozpoczęłam pracę, od razu miałam obowiązek wzięcia udziału w szkoleniu BHP. Od tej pory odbywają się one systematycznie. Szkolenie wstępne przeszłam jeszcze przed przyjęciem do pracy, a później brałam udział w wielu szkoleniach okresowych.

Wstępne szkolenie BHP

Zanim rozpoczęłam wykonywać swoje obowiązki, szkolenie wstępne miało dać mi wiedzę i umiejętności niezbędne w dalszej pracy. Poznałam zasady i przepisy bezpieczeństwa. Dowiedziałam się, jak sobie radzić z zagrożeniami w mojej pracy, otrzymałam instrukcje stanowiskowe BHP. Sądziłam, że takie szkolenie to formalność. Kończyło się egzaminem, więc musiałam rzetelnie się przygotować. Otrzymałam zaświadczenie o zdaniu egzaminu i ukończeniu kursu z zakresu bhp. Byłam jednak sceptyczna, co do skorzystania ze zdobytej wiedzy.

Pożar w pewnej szkole

Czas wszystko zweryfikował. Pewnego dnia, gdy spokojnie prowadziłam zajęcia, szkoła zaczęła dosłownie "huczeć". Pierwsze sekundy to konsternacja, ale z mojego okna widać było, że skrzynka rozdzielcza iskrzy. Pomyślałam od razu o zwarciu i zagrożeniu pożarem. Wybiegłam na korytarz, by włączyć alarm. Potem zgodnie z procedurami i odpowiednią drogą ewakuacyjną wyprowadziłam uczniów z daleka od budynku, w ustalone wcześniej miejsce. Za mną ustawili się tam pozostali pracownicy z uczniami. Pamiętałam, że powinnam sprawdzić obecność i zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Przyjechała straż pożarna i pogotowie energetyczne. Natychmiast odłączyli dopływ energii elektrycznej.

Pożar z powodu zwarcia instalacji elektrycznej

Stwierdzono, iż nastąpiło zwarcie w starej instalacji pod tynkiem. W całym budynku mógł wybuchnąć pożar. Mieliśmy potem sporą przerwę w pracy ze względu na wymianę przewodów z aluminiowych na miedziane. Teraz jest już bezpiecznie, ale my nadal robimy próbne alarmy pożarowe, bo co roku przybywają nowi uczniowie, którzy muszą znać drogi ewakuacyjne. Szkolenia bhp są cyklicznie powtarzane. Za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego. Stosuję się do wszystkich zaleceń wiedząc, jak bardzo mogą być przydatne.

Szkolenia pierwszej pomocy

Z przepisami BHP wiąże się także pierwsza pomoc. Nie wyobrażam sobie, aby nie być przeszkolonym w tej kwestii. Urazy w mojej pracy są bardzo częste. dzięki szkoleniom wiem, jak radzić sobie w razie wypadku. Kilka takich zdarzeń mogę przytoczyć. Pewnego razu zdarzyła się sytuacja złamania z przemieszczeniem kości przedramienia. Takiego przypadku sami nie opatrujemy, ale chronimy przed zanieczyszczeniem, informujemy rodziców i wzywamy pogotowie. Innym razem dziecko upadło na plecy i twierdziło, że nie może się ruszać. Tutaj też czekaliśmy na interwencję ratowników medycznych. okazało się, że wypadek nie był groźny. Nie można jednak lekceważyć żadnych zgłoszonych kontuzji.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dzięki szkoleniom BHP staram się zaopatrzyć uczniów w niezbędną wiedzę na temat zachowania bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Dbam o to, aby moja pracownia spełniała warunki BHP. Jestem również bardzo wdzięczna firmie: Usługi BHP Mateusz Błazik, za przeprowadzanie okresowych szkoleń BHP w naszej szkole, a także za opracowanie nowej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. To bardzo istotne, aby w miejscu, gdzie codziennie przebywa tak ogromna ilość ludzi, wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Patrycja · 1 lat temu
    Co za przypadek! Ja również w swojej poprzedniej pracy w szkole przeszłam szkolenie BHP przez firmę Usługi BHP i PPOŻ Mateusz Błazik. Szkolenia tego typu zawsze są traktowane w błahy sposób, nikomu nigdy się nie chce i każdy po prostu chce to "odbębnić", żeby mieć już spokój. Firma Pana Mateusza ma bardzo dobry styl pracy, świetne i pełne wyczerpujących informacji prezentacje i po prostu dobre podejście, bo pracownicy potrafią zachęcić do słuchania i nauki. Bardzo dobrze wspominam to szkolenie.