Skip to main content

Dermatoskopia - bezbolesna profilaktyka nowotworów skóry

Dodaj komentarz

Badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie w walce z wieloma niebezpiecznymi schorzeniami. Pozwalają na wykrycie nieprawidłowości już na wczesnym etapie ich rozwoju. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego wprowadzenia właściwego postępowania i wyleczenia pacjenta. Takie badania przeprowadzane są również w związku z nowotworami skóry. Jednym z nich jest dermatoskopia, która polega na ocenie znamion skórnych.

badanie zmian skórnych dermatosopem

Czym jest dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym badaniem przeprowadzanym przez doświadczonego lekarza. Specjalne urządzenie przypominające lupę umożliwia znaczne powiększenie obrazu, co pozwala na jego dokładne oglądnięcie. Długość badania zależy od ilości wykwitów - średnio trwa między 40 minut do 1 godziny. Ocena znamion skórnych jest istotna pod kątem ewentualnej transformacji nowotworowej. Z tego powodu powinna być wykonywana regularnie - szczególnie u osób ze znaczną ilością plam oraz pacjentów w trakcie leczenia czerniaka. Niepokojące może być również zmiana wyglądu znamion lub pojawienie się nowych wykwitów. Więcej informacji ina temat dermatoskopii można znaleźć na podstronie https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/dermatoskopia-ocena-pieprzykow, należącej do witryny Specjalistycznej Poradni Chirurgii Estetycznej z Gdyni.

Dlaczego badanie znamion skórnych jest tak ważne?

Nieprawidłowe znamiona skórne mogą być punktem wyjścia dla czerniaka - złośliwego nowotworu skóry. Do czynników jego rozwoju należy wieloletnie i intensywne działanie promieniowania ultrafioletowego na skórę. Za szczególnie niebezpieczne uważana jest ekspozycja w wieku dziecięcym oraz powstawanie oparzeń słonecznych. Z tego powodu wiele przypadków wykrywanych jest jesienią po okresie wakacji. Za genezę nowotworu odpowiadają również niektóre mutacje w obrębie chromosomów. Czerniak odznacza się największą śmiertelnością wśród nowotworów skóry, dlatego też jego wczesne wykrycie znacznie zwiększa szansę pacjenta na wyleczenie.

Badanie pieprzyków i zmian skórnych

Na czym polega ocena pieprzyków i znamion skórnych?

Ocena pieprzyków opiera się na schemacie ABCDE, który obejmuje pięć istotnych klinicznie kryteriów. Pierwszym z nich jest asymetria znamienia (A). Prawidłowy wykwit ma stosunkowo regularny, symetryczny kształt. Kolejny aspekt dotyczy brzegu plamy (B) - oceny wymaga jego odgraniczenie od zdrowej skóry oraz linia. Niejednolity i nierównomiernie rozmieszczony kolor (C) powinien wzbudzić czujność w czasie badania. Ocena średnicy (D) pozwala określić wielkość zmian, a także ich wzrostowy, postępujący charakter. Ostatnim kryterium jest uniesienie znamienia (E) ponad poziom skóry. Znajomość schematu ABCDE może być przydatna w trakcie samoobserwacji. Wszelkie zmiany dotyczące wykwitów powinny zostać skonsultowane z lekarzem, gdyż mogą być pierwszym objawem rozwoju groźnego schorzenia.

Dlaczego warto skorzystać z dermatoskopii?

Regularna ocena znamion skórnych pozwala kontrolować ich wygląd oraz wykryć możliwe zaburzenia na wczesnym etapie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości konieczne jest usunięcie zmiany. Pobrany wycinek powinien zostać przebadany histopatologicznie, by potwierdzić rozpoznanie. Należy pamiętać, że nowotwory skóry wymagają odpowiedniego postępowania medycznego, a jego szybkie wprowadzenie ma ogromny wpływ na skuteczność działania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.