Skip to main content

Czym jest alpinistyczne mycie okien?

Dodaj komentarz

Czyste okna są niezbędne, by nieruchomość była odpowiednio doświetlona naturalnym światłem. O ile w przypadku klasycznych okien w mieszkaniach i domach prywatnych nie ma problemów i mycie odbywa się z wnętrza nieruchomości, tak problemy zaczynają się pojawiać w przypadku dużych przeszkleń w wysokich budynkach, oraz okien, które się nie otwierają. Mycie od wewnątrz w takich przypadkach nie wystarcza, ponieważ codzienny ruch uliczny, wszelkiego rodzaju okoliczne prace budowlane oraz zjawiska atmosferyczne sprawiają, że okna brudzą się od zewnątrz. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest mycie alpinistyczne.

Jak umyć okna od zewnątrz w biurowcu?

Na czym polega alpinistyczne mycie okien?

Mycie od zewnątrz okien i przeszkleń, które się nie otwierają, wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz posiadania stosownych umiejętności. W przypadku niższych budynków wystarcza zazwyczaj rusztowanie lub podnośnik, o ile przed budynkiem jest wystarczająca ilość miejsca na bezpieczne ich wykorzystanie.

Budynki wyższe oraz znajdujące się w miejscach o utrudnionym dostępie wymagają bardziej zaawansowanych działań. W takim przypadku niezbędne staje się mycie alpinistyczne okien i elewacji, przeprowadzane przez profesjonalne firmy, jak ta na proponowanej stronie, zatrudniające doświadczonych pracowników ze stosownymi uprawnieniami. Uzyskują oni dostęp do okien korzystając z liny przymocowanej na dachu budynku. Proces ten korzysta ze zdolności wspinaczkowych, stąd też bierze się nazwa tego procesu, czyli mycie alpinistyczne.

Jak wygląda proces mycia alpinistycznego?

Firma zajmująca się myciem alpinistycznym okien dokonuje stosownych przygotowań olinowania, które montowane jest na dachu budynku, po czym pracownicy, wykorzystując liny opuszczają się w pionie, by uzyskać dostęp do wszystkich przeszkleń. Do mycia wykorzystywane są profesjonalne detergenty, które zapobiegają szybkiemu ponownemu zabrudzeniu oraz ułatwiają wodzie pochodzącej z opadów atmosferycznych spływanie, bez zostawiania śladów na szkle. W przypadku niższych budynków wykorzystywana jest również woda pod ciśnieniem, jednak nie jest to częsta praktyka.

Jak często trzeba powtarzać alpinistyczne mycie okien?

Czy mycie alpinistyczne okien jest niebezpieczne?

Każda forma prac wysokościowych stanowi pracę o podwyższonym ryzyku, dlatego też podczas mycia alpinistycznego wykorzystywane są techniki powstałe na bazie technik wspinaczkowych i jaskiniowych. W czasie pracy wykorzystywane są dwa systemy linowe z osobnymi zakotwiczeniami. Jeden z nich jest systemem roboczym, a drugi zabezpieczającym. W ten sposób każdy pracownik posiada pewność, że w przypadku jakiejkolwiek awarii związanej z podstawowym olinowaniem, będzie mógł skorzystać z systemu zabezpieczającego, by bezpiecznie zejść na ziemię.

Praca ta zdecydowanie nie jest zalecana dla osób bez stosownych kwalifikacji i doświadczenia wspinaczkowego. Brak przygotowania może się odbić zarówno na bezpieczeństwie niedoświadczonej osoby, jak i pracującego z nim zespołu, ponieważ mycie alpinistyczne najczęściej prowadzone jest przez kilka osób, by całą pracę wykonać w jak najkrótszym czasie, wykorzystując dobre warunki atmosferyczne.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.