Arteterapia — czym jest i co powinieneś o niej wiedzieć?
Sztuka jest pojęciem trudnym do zdefiniowania, jej granice są bowiem niezwykle płynne — w jej zakres wchodzą różne rodzaje ludzkiej twórczości, a ona sama może mieć różne cele. Jednym z tych ostatnich jest leczenie i wspomaganie edukacji wczesnoszkolnej. Działania terapeutyczne, wykorzystujące sztukę, są przy tym coraz popularniejsze. Kto może z nich skorzystać? I jakich efektów należy się po nich spodziewać?
Czym jest arteterapia?
Wspomniane działania terapeutyczne, odwołujące się do sztuki, nazywane są przez fachowców arteterapią. Pojęcie to zostało stworzone na bazie angielskich słów art (sztuka) i therapy (terapia). Arteterapia jest więc rodzajem terapii zajęciowej, który, by doprowadzić do konkretnego wyniku, wykorzystuje środki twórcze. Jest ona przy tym postępowaniem całkowicie świadomym i powtarzalnym i może być wykorzystana w odniesieniu do każdego, niezależnie od jego płci i wieku. Obecnie na naszym rynku dostępna jest obszerna literatura na temat arteterapii — najważniejsze pozycje, z którymi warto się zapoznać, znajdziemy na stronie Arteterapia: Książki dla profesjonalistów i pasjonatów | SensArte, należącej do uznanego ośrodka, prowadzącego działania w jej zakresie.
Jak arteterapia może pomóc dziecku?
Wśród pacjentów, poddawanych arteterapii, spory odsetek stanowią dzieci. Wynika to z faktu, że w przypadku tej właśnie grupy pacjentów metoda ta daje najlepsze rezultaty. Jest ona szczególnie zalecana dzieciom autystycznym oraz tym, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. Bardzo często jest również stosowana w przypadku młodych pacjentów, borykających się z problemami emocjonalnymi. Arteterapia pomaga dzieciom wyeliminować blokady emocjonalne i pozbyć się wewnętrznych napięć. Stają się one również dzięki niej znacznie spokojniejsze.
Jak arteterapia może pomóc dziecku?
Wybór dziedziny sztuki, która będzie zastosowana w działaniach terapeutycznych, zależy przede wszystkim od sytuacji pacjenta — rozwiązanie niektórych jego problemów może wymagać użycia konkretnych metod. Ważne są również talenty i upodobania osób poddanych arteterapii, szczególnie tych najmłodszych: w przypadku niektórych spośród dzieci lepiej sprawdzi się terapia przez rysunek, u innych — muzykoterapia lub choreoterapia. Dziedzin sztuki, jakie mogą być zastosowane do leczenia, jest oczywiście znacznie więcej. Do popularnych metod należą na przykład teatroterapia i filmoterapia — pozwalają one, dzięki wczuwaniu się pacjenta w konkretne role, rozwinąć jego zdolności komunikacyjne oraz umiejętności rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi.
Jak zorganizować arteterapię?
Oczywiście najlepsze efekty dają warsztaty arteterapii, prowadzone przez specjalistów z tej dziedziny. Niektóre działania można jednak wprowadzić do naszego życia bez ich pomocy i to praktycznie natychmiast. Szczególnie korzystny wpływ powinny mieć one na nasze dzieci: będą dla nich swoistym treningiem kreatywności, pomogą im również zredukować poziom stresu. Działania na polu artystycznym mogą też dać rodzicom i opiekunom wgląd w te dziedziny życia ich podopiecznych, o których być może oni sami nie chcieliby otwarcie rozmawiać.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Moda związana z wystrojem wnętrz
-
Mezoterapia w znaczeniu medycznym oraz kosmetycznym
-
Jak zaprojektować odpoczynek?
-
Znicze - światełko pamięci
-
Szkło lacobel, drzwi szklane, szklane kabiny - nowoczesne wnętrza
Najnowsze wpisy:
-
Nauka jazdy na łyżwach – dla dorosłych czy tylko dla dzieci?
-
Dlaczego regularne pranie tapicerki jest kluczowe dla zdrowia Twojej rodziny?
-
Rolety plisowane – stylowe i praktyczne osłony okienne do każdego domu
-
Koncentrator tlenu - nowy czy z wypożyczalni?
-
Czy warto skorzystać z usług radcy prawnego przed zakupem mieszkania?